TVN24 | Świat

Cywilni astronauci misji Inspiration 4 dotarli na orbitę okołoziemską

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Czwórka astronautów amatorów na pokładzie kapsuły Crew Dragon należącej do SpaceX wyruszyła z portu kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie i dotarła w czwartek nad ranem na orbitę okołoziemską. Misja Inspiration 4 to pierwszy lot w kosmos bez udziału astronautów z NASA i innych agencji kosmicznych.

Astronauci wyruszyli z portu kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie o 2:02 w nocy czasu polskiego i dotarli na orbitę po niecałych 12 minutach lotu. Zostali wyniesieni za pomocą rakiety Falcon 9. Pierwszy stopień dwustopniowej rakiety samodzielnie powrócił na statek dron stanowiący platformę do lądowania, zaliczając już 92. takie lądowanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pierwszy cywilny lot w kosmos

Na pokładzie Dragona jest czwórka astronautów amatorów. Szefem misji jest biznesmen miliarder oraz pilot kaskader Jared Isaacman, który wykupił też miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: lekarki Hayley Arceneaux, geolożki Sian Proctor, która ma pełnić rolę pilota, oraz informatyka Chrisa Sembroskiego.

Jest to pierwsza misja na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA lub innych agencji kosmicznych. Wszyscy członkowie załogi przeszli jednak sześciomiesięczne szkolenie, mające przygotować ich do wymogów podróży. Załoga spędzi w kosmosie co najmniej trzy dni.

Cel misji - a przynajmniej jeden z nich - jest charytatywny: zebranie od darczyńców 200 mln dolarów dla szpitala St. Jude Children's Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee.

To także kolejny krok ku rozwojowi turystyki kosmicznej i debiut pod tym względem firmy SpaceX Elona Muska. Choć płacący klienci wyruszali już kilkukrotnie na orbitę za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną, były to rzadkie przypadki, a loty odbywały się w towarzystwie zawodowych astronautów lub kosmonautów.

Planowane kolejne prywatne loty cywilne

Z kolei pierwsze komercyjne loty rywali SpaceX - Blue Origin i Virgin Galactic - docierały jedynie na granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając w stanie nieważkości tylko kilka minut.

Po Inspiration 4 w planach są już teraz cztery kolejne prywatne loty cywilów, z czego pierwszy planowany jest na styczeń 2022 r. Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej - Musk chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - w październiku poleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić film fabularny, a w grudniu na pokładzie Sojuza wyruszy japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP