TVN24 | Świat

Misja Inspiration 4 zakończona sukcesem. Czwórka astronautów amatorów bezpiecznie wodowała

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP

Kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX z czwórką astronautów amatorów na pokładzie wodowała bezpiecznie w sobotę wieczorem czasu lokalnego u wybrzeży Florydy. Misja kosmiczna Inspiration4 na orbicie okołoziemskiej trwała trzy dni.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Należąca do firmy SpaceX kapsuła Crew Dragon, na pokładzie której podróżowali nowi astronauci, wylądowała na wodach oceanu o 1:07 czasu polskiego, niemal dokładnie po trzydniowej podróży.

- Witajcie na Ziemi. Wasza misja pokazała, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich - oznajmił kontroler lotu SpaceX, witając czwórkę nowych astronautów.

- To był kawał dobrej jazdy - odpowiedział szef misji, miliarder i pilot-kaskader Jared Isaacman.

Isaacman ufundował trzydniową misję i wykupił miejsca na pokładzie trojgu pozostałym członkom, lekarce Hayley Arceneaux, geolożce Sian Proctor, oraz informatykowi Chrisa Sembroskiego.

Według magazynu Time, wydał na to 200 milionów dolarów. Był to pierwszy lot na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA czy innych agencji kosmicznych. Celem misji było zainspirowanie innych do podróży w kosmos i zebranie pieniędzy na badania nad nowotworami u dzieci. 

Trzydniowa podróż

Podczas trzydniowej podróży, członkowie misji okrążali Ziemię na orbicie na wysokości niemal 600 km, ponad orbitą, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Okrążyli Ziemię kilkadziesiąt razy.

Inspiration 4 jest debiutem SpaceX w dziedzinie turystyki kosmicznej i trzecią już w tym roku - po Virgin Galactic i Blue Origin - podróżą w kosmos miliarderów. Wykupione już zostały kolejne loty.

Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej - Elon Musk, właściciel firmy, chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX, w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - w październiku poleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić film fabularny, a w grudniu japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP