TVN24 | Świat

Joe Biden stawia warunek brytyjskiemu rządowi

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Los umowy handlowej USA z Wielką Brytanią będzie zależeć od poszanowania porozumienia wielkopiątkowego w sprawie pokoju w Irlandii Północnej - ostrzegł kandydat na prezydenta USA Joe Biden. Według niego polityka Londynu zagraża temu porozumieniu.

"Nie możemy pozwolić na to, by porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój Irlandii Północnej, padło ofiarą brexitu" - napisał w środę wieczorem na Twitterze kandydat demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich. "Jakakolwiek umowa handlowa między USA i Zjednoczonym Królestwem będzie zależeć od poszanowania porozumienia i zapobieżenia powrotu twardej granicy (w Irlandii - red.). Kropka" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kontrowersyjna ustawa i widmo powrotu "twardej" granicy

Biden odniósł się w ten sposób do planów brytyjskiego rządu przyjęcia ustawy o rynku wewnętrznym, która - co przyznają sami przedstawiciele rządu - może złamać prawo międzynarodowe i umowę z UE w sprawie brexitu. Chodzi przede wszystkim o zawarty w umowie protokół dotyczący Irlandii Północnej, którego celem było uniknięcie powstania "twardej" granicy na wyspie, co jest wymogiem porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku.

Joe Biden Shutterstock

Wedle krytyków procedowana przez brytyjski parlament ustawa, mająca na celu zapobieżenie powstaniu faktycznej granicy celnej między Irlandią Północną i resztą Zjednoczonego Królestwa, może jednak doprowadzić do powstania takiej granicy między Irlandią i Irlandią Północną i w konsekwencji do naruszenia umowy pokojowej.

CZYTAJ WIĘCEJ. Czym jest kontrowersyjna ustawa o rynku wewnętrznym? >>>

Porozumienie "nie jest zagrożone"

Swoim wpisem Biden przyłączył się do krytycznego listu czterech amerykańskich kongresmenów z obu partii, którzy wyrazili niepokój w związku z działaniami brytyjskiego rządu, które ich zdaniem mogą mieć "katastrofalne skutki dla porozumienia wielkopiątkowego i szerszego procesu utrzymania pokoju na wyspie Irlandii".

Umowa handlowa z USA jest dla Wielkiej Brytanii jednym z głównych priorytetów po wyjściu z Unii Europejskiej.

W odpowiedzi na krytykę z USA występujący w czwartek w telewizji Sky News członek rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej Edward Argar stwierdził, że porozumienie pokojowe z 1998 roku nie jest zagrożone.

10 kwietnia 1998 roku, w wyniku wcześniejszych rozmów prowadzonych przez strony irlandzkiego konfliktu, doszło do porozumienia wielkopiątkowego. Na jego mocy w Irlandii Północnej powstał wspólny rząd reprezentujący partie unionistyczne i nacjonalistyczne, a choć nadal dochodziło do sporadycznych aktów terroru, porozumienie było kluczowym momentem dla zakończenia ponad 30-letniego konfliktu w tej prowincji.

Autor:ft\mtom\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: