TVN24 | Świat

"Czyste szaleństwo". Trump naciskał na prokuratora generalnego

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Z maili ujawnionych we wtorek przez komisję Izby Reprezentantów do spraw nadzoru wynika, że były prezydent USA Donald Trump naciskał na prokuratora generalnego Jeffreya Rosena, by działał w kierunku odwrócenia wyniku wyborów prezydenckich. Ówczesny prezydent chciał unieważnienia wyników w kluczowych stanach.

Zaprezentowana przez komisję korespondencja świadczy o tym, że po zwolnieniu swojego ostatniego szefa resortu sprawiedliwości Williama Barra - który uznał publicznie, że nie ma dowodów na znaczące fałszerstwa wyborcze - Donald Trump wielokrotnie wzywał jego następcę, Jeffreya Rosena, i jego współpracowników do intensywnych działań na rzecz stwierdzenia fałszerstw, a nawet anulowania wyników wyborów w kluczowych stanach.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Do maili - wysłanych przez jego personel, ale oznaczonych dopiskiem "od prezydenta" - dołączone były m.in. linki do rzekomych dowodów na fałszerstwa, mimo że były one wcześniej obalone przez ekspertów. Chodziło m.in. o teorie o rzekomych fałszerstwach dokonywanych przez maszyny do głosowania, a także za pomocą włoskich satelitów.

W mailu z 29 grudnia Trump wysłał do Rosena gotowy wniosek do Sądu Najwyższego, domagający się anulowania głosów elektorskich sześciu kluczowych stanów i wnoszący o zorganizowanie tam powtórnych wyborów (mimo że konstytucja nie przewiduje takiej możliwości).

Donald Trump miał naciskać na szefa departamentu sprawiedliwości ws. wyborów prezydenckichReuters Archive

Usilne próby odwrócenia wyniku wyborów

Jeffrey Rosen zeznał przed komisją, że stawiał opór działaniom Białego Domu. W jednym z ujawnionych e-maili zastępca Rosena Rich Donoghue określił żądania prezydenta jako "czyste szaleństwo".

Ujawnione wiadomości są jednym z wielu elementów dokumentujących usilne działania Białego Domu, by odwrócić wynik wyborów. Już wcześniej publikowano między innymi nagrania telefoniczne rozmów Trumpa z odpowiedzialnym za organizację wyborów sekretarzem stanu Georgii, by ten nie zatwierdzał wyników wyborów w tym stanie.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP