TVN24 | Świat

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż rakiet dla Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Testy systemu antyrakietowego THAAD
MDA (nagranie częściowo bez dźwięku)Testy systemu antyrakietowego THAAD

Transakcje mają wynieść łącznie ponad 5 miliardów dolarów. Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 300 rakiet Patriot dla Arabii Saudyjskiej i 96 rakiet do systemu obrony przeciwrakietowej THAAD dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA).

Jak podano w wydanym we wtorek komunikacie agencji Pentagonu, sprzedaż 300 pocisków PATRIOT GEM-T Arabii Saudyjskiej "wzmocni bezpieczeństwo kraju partnerskiego, który stanowi siłę na rzecz politycznej stabilności i rozwoju gospodarczego w regionie Zatoki Perskiej".

Pociski mają uzupełnić kurczące się zapasy rakiet, używanych przez saudyjską monarchię między innymi do obrony przed atakami ze strony ruchu Hutich. Wartość pocisków to 3,05 miliarda dolarów.

ZEA kupują systemy obrony rakietowej THAAD

Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie mają kupić systemy obrony rakietowej THAAD, wraz z 96 pociskami oraz dwoma stacjami kierowania ogniem za około 2,25 miliarda dolarów. Jak stwierdzono w komunikacie, transakcja ma między innymi zmniejszyć uzależnienie Emiratów od sił USA.

Amerykański system obrony przeciwrakietowej THAADMDA

Do zatwierdzenia potencjalnej transakcji dochodzi niecały miesiąc po wizycie prezydenta Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej mającej naprawić stosunki z monarchią i na dzień przed spotkaniem ministrów państw OPEC+, gdzie zapaść ma decyzja o produkcji ropy naftowej.

Jak jednak stwierdził we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, transakcje nie mają związku z decyzją OPEC, choć podczas wizyty poruszano temat zintegrowanej obrony powietrznej i rakietowej dla całego regionu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MDA

Pozostałe wiadomości