Świat

Waszyngton ostrzega swoich obywateli: terroryści planują ataki

Świat

Fakty TVNAmerykanie ostrzegają

W opublikowanym komunikacie Departament Stanu USA ostrzegł wybierających się za granicę Amerykanów przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym na całym świecie.

"Dostępne obecnie informacje wskazują na to, że Państwo Islamskie, Al-Kaida, Boko Haram i inne grupy terrorystyczne nadal planują ataki w wielu regionach" - głosi komunikat, w którym Departament Stanu USA przypomniał także ostatnie zamachy we Francji, Danii, Nigerii, Turcji i Mali. Ostrzeżenie ma charakter zapobiegawczy i będzie obowiązywać do 24 lutego 2016 roku.

W ostatnich tygodniach na całym świecie doszło do wielu tragicznych w skutkach zamachów.

Seria zamachów na całym świecie

W połowie października bomba wybuchła przed dworcem kolejowym w tureckiej Ankarze. Do eksplozji doszło przed początkiem pokojowej demonstracji działaczy prokurdyjskich i lewicowych. W zamachu zginęło 120 osób.

W serii ataków 13 listopada 2015 roku w Paryżu zginęło 129 osób. Terroryści uderzyli w kilku miejscach jednocześnie, w tym pod stadionem Stade de France, gdzie odbywał się mecz Francja - Niemcy oraz w sali koncertowej Bataclan, gdzie zginęło aż 89 osób.

34 osoby poniosły śmierć a ponad 80 zostało rannych kiedy w zeszłym tygodniu zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na targu w nigeryjskim mieście Yola.

W ostatni piątek islamscy ekstremiści uzbrojeni w broń palną i granaty wdarli się w piątek rano do luksusowego 190-pokojowego hotelu z okrzykami "Allahu Akbar". Według zarządzającej hotelem grupy Rezidor w chwili ataku w środku znajdowało się ok. 170 osób, w tym 140 gości. W ataku na hotel zginęło 21 osób.

Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: PM\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: