TVN24 | Świat

Wnioski po unijnym szczycie. "Zgodziliśmy się odpierać Rosję, gdy obiera ona za cel Unię"

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen na konferencji przedstawiła wyniki unijnego szczytu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła między innymi uwagę na stosunki z Rosją i Turcją. - Zgodziliśmy się odpierać Rosję, gdy obiera ona za cel Unię Europejską i to, za czym się opowiadamy, i łamie prawa człowieka. Ograniczać Rosję, gdy próbuje podkopać nasze interesy - powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po zakończeniu spotkania unijnych przywódców rozmawiała z dziennikarzami na konferencji w Brukseli, gdzie omówiła kluczowe wnioski z rozmów.

- Zgodziliśmy się odpierać Rosję, gdy obiera ona za cel Unię Europejską i to, za czym się opowiadamy, i łamie prawa człowieka. Ograniczać Rosję, gdy próbuje podkopać nasze interesy. Będziemy angażować się [w dialog - przyp. red.] z Rosją, kiedy będzie to w naszym interesie, żeby osiągać nasze cele na przykład w sprawie ochrony klimatu czy zdrowia - powiedziała.

Szefowa KE oceniła, że Unia ma "silną pozycję" w relacjach z Rosją. - Jeśli spojrzy się na relacje gospodarcze, to okaże się, że Rosja odpowiada za mniej niż pięć procent towarów, które są importowane przez Unię Europejską. Z drugiej strony Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Rosji i odpowiada za więcej niż 37 procent importu do Rosji. Ta nierównowaga będzie prawdopodobnie rosnąć, ponieważ gospodarka Rosji jest zbudowana na ropie naftowej i gazie - mówiła.

- Ale świat odchodzi od paliw kopalnych i Rosja będzie musiała się dostosować - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Von der Leyen: miliardy euro na wspieranie uchodźców w Turcji

Von der Leyen mówiła także o relacjach z Turcją. - Daliśmy do zrozumienia, że nadal będziemy wspierać Turcję i innych partnerów w regionie, jak Jordania i Liban, na których terytorium pozostają miliony uchodźców z Syrii - oświadczyła.

- Planujemy przeznaczyć dodatkowe trzy miliardy euro na wspieranie uchodźców w Turcji do 2024 roku. Te pieniądze będą w całości pochodzić z budżetu unijnego - zapowiedziała. - Dodatkowo będziemy wspierać Turcję w zarządzaniu migracją na jej wschodniej granicy - oznajmiła von der Leyen. Dodatkowo Liban i Jordania mają otrzymać w sumie 2,2 miliarda euro do 2024 roku.

Autor:akw//now

Źródło: PAP