Unia Europejska "strefą wolności LGBTIQ". Rezolucja przyjęta

TVN24 | Świat

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej "strefą wolności LGBTIQ". Została przygotowany przez deputowanych, również polskich, z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę, Zielonych i Lewicy.

W głosowaniu 492 europosłów było "za", 141 - "przeciw", a 46 wstrzymało się od głosu. Rezolucję poparli europosłowie PO, PSL i Lewicy. Europosłowie PiS wypowiedzieli się przeciwko niej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Do decyzji Parlamentu Europejskiego odniósł się w mediach społecznościowych europoseł Lewicy Robert Biedroń. "Mamy to! Parlament Europejski, przytłaczającą większością, właśnie zatwierdził historyczną rezolucję. Panie i Panowie, od dzisiaj jesteście dumnymi obywatelami i obywatelkami europejskiej strefy wolności dla osób LGBTIQ!!" - napisał na Twitterze.

Dzień wcześniej odbyła się debata w tej sprawie.

Debata w Parlamencie Europejskim o "strefie wolności" osób LGBT EBS

"Deklaracja jest odpowiedzią na ponad 100 'stref wolnych od LGBTIQ' w Polsce"

Na stronie Parlamentu Europejskiego czytamy, że "deklaracja jest odpowiedzią na ponad 100 'stref wolnych od LGBTIQ' w Polsce", a w szerszym kontekście - na nasilającą się dyskryminację i ataki na społeczność LGBTIQ".

"Od marca 2019 r. ponad 100 polskich regionów, powiatów i gmin przyjęło uchwały deklarujące się jako wolne od 'ideologii' LGBTIQ. Zgodnie z tymi uchwałami samorządy powinny powstrzymać się od zachęcania do tolerancji wobec osób LGBTIQ oraz wycofać pomoc finansową z organizacji promujących niedyskryminację i równość" - pisze PE.

"To jest też ich Europa, w tej Europie mogą być kimkolwiek chcą"EBS

"Komisja powinna wykorzystać wszystkie narzędzia"

"Posłowie podkreślają również, że na 'strefy wolne od LGBTIQ' należy spojrzeć w szerszym kontekście, ponieważ społeczność LGBTIQ w Polsce jest narażona na coraz większą dyskryminację i ataki, w szczególności nasilającą się mowę nienawiści ze strony władz publicznych, wybranych urzędników (w tym obecnego prezydenta) oraz prorządowych mediów. Ubolewają również nad aresztowaniami działaczy na rzecz praw osób LGBTIQ oraz atakami i zakazami marszów Pride" - czytamy dalej w komunikacie po uchwaleniu rezolucji.

"Mimo że Komisja Europejska odrzuciła wnioski polskich miast, które przyjęły takie uchwały, o przyznanie funduszy unijnych w ramach programu 'Partnerstwo miast', posłowie wzywają instytucję do pójścia dalej. Komisja powinna wykorzystać wszystkie narzędzia, w tym procedurę dotyczącą naruszenia prawa, zgodnie z art. 7 Traktatu o UE, a także niedawno przyjęte rozporządzenie w sprawie ochrony budżetu UE, aby przeciwdziałać łamaniu praw podstawowych osób LGBTIQ w UE" - napisano.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock