TVN24 | Świat

Zełenski: manewry Sea Breeze pokazują, że nie jesteśmy sami w obliczu agresji Rosji

TVN24 | Świat

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Odbywające się na Morzu Czarnym międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Sea Breeze 2021 demonstrują, że Ukraina nie jest sama w obliczu rosyjskiej agresji - oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Trwające na południu kraju i na Morzu Czarnym manewry Sea Breeze, to kolejna próba dla ukraińskiej floty pod względem jej zgodności z najlepszymi flotami świata i sprawdzian jakości jej działań - powiedział Zełenski w Odessie, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji dnia Marynarki Wojennej Ukrainy.

"Nie dopuścimy do ograniczenia wolności żeglugi na Morzu Czarnym"

- Ćwiczenia demonstrują jedność w przeciwstawianiu się militarnym zagrożeniom, nasilającym się w regionie Morza Czarnego w związku z jego militaryzacją i agresywnymi działaniami Rosji - przekonywał prezydent Ukrainy. - To pokazuje wszystkim, że nie dopuścimy do ograniczenia wolności żeglugi na Morzu Czarnym i suwerennego prawa Ukrainy jako morskiego, przybrzeżnego państwa - dodał.

Prezydent był też tego dnia na pokładzie amerykańskiego niszczyciela USS Ross, który uczestniczy w manewrach Sea Breeze 2021. Wyraził przekonanie, że ćwiczenia te "są sygnałem, że Ukraina nie jest sama w obliczu rosyjskiej agresji".

Kristina Kvien, szefowa ambasady USA w Kijowie, zaznaczyła z kolei, że Sea Breeze to przejaw współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego Ukrainy, USA i innych krajów sojuszniczych - przekazało biuro ukraińskiego prezydenta.

Sea Breeze

Manewry Sea Breeze 2021 rozpoczęły się 28 czerwca w Odessie. W manewrach uczestniczy około 5 tysięcy wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. W ćwiczeniach bierze udział około 30 krajów, wśród uczestników jest też Polska.

Organizowane przez Ukrainę i USA manewry potrwają do 10 lipca. Ćwiczenia Sea Breeze przeprowadzane są od 1997 roku.

Autor:mp/kab

Źródło: PAP