TVN24 | Świat

Sąd na Ukrainie aresztował aktywa i akcje przedsiębiorstwa Motor Sicz

TVN24 | Świat

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Polskie śmigłowce Mi-17 i Mi-24 na poligonie
tvn24Polskie śmigłowce Mi-17 i Mi-24 na poligonie

Jak podała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, sąd aresztował aktywa i wszystkie akcje Motor Sicz w Zaporożu. Przedsiębiorstwo jest jednym z największych na świecie producentów silników do wojskowych samolotów transportowych i śmigłowców.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że przedsiębiorstwo z siedzibą w Zaporożu będzie kontynuować działanie, a miejsca pracy będą utrzymane, jednak ma ono być przekazane w zarządzanie firmie będącej własnością państwa.

- Mowa tu nie tylko o losie jednego przedsiębiorstwa, a o tym, na ile państwo jest w stanie ochronić własne interesy. Ochrona ukraińskiej Motor Siczy jest przecież kwestią narodowego bezpieczeństwa - ocenił szef SBU Iwan Bakanow.

SBU dodało, że Motor Sicz figuruje w dwóch postępowaniach przedsądowych: związanym z możliwą dywersyjną i wywrotową działalnością na korzyść Rosji oraz z możliwymi naruszeniami prawa podczas prywatyzacji i koncentracji akcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nacjonalizacja Motor Sicz

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ogłosiła 11 marca, że przedsiębiorstwo Motor Sicz będzie przywrócone na własność ukraińskiemu państwu "w najbliższym czasie", w zgodności z ukraińskim prawem, a inwestorzy otrzymają rekompensatę.

Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dwa dekrety, nakładające ekonomiczne sankcje na chińskich inwestorów Motor Siczy.

Inwestor Skyrizon Aircraft Holdings uznał oświadczenia na temat planowanej nacjonalizacji za niedopuszczalne i zagroził Ukrainie kolejnymi sprawami w sądach.

Sprzedaży Motor Siczy chińskiemu koncernowi są przeciwne USA.

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: motorsich.com/