Zełenski przedstawia pięć punktów działania. "Nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości"

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Zełenski: nasze państwo demonstruje bezprecedensową odwagę, niszcząc armie okupanta
Zełenski: nasze państwo demonstruje bezprecedensową odwagę, niszcząc armie okupanta
TVN24
TVN24Zełenski: nasze państwo demonstruje bezprecedensową odwagę, niszcząc armie okupanta

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że władze w Kijowie zapewnią pełną niepodległość i niezależność duchową Ukrainy. Prezydent Ukrainy wyjaśnił, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony rozpatrywano fakty powiązań niektórych środowisk religijnych w Ukrainie z Rosją. Przytoczył pięć wniosków i propozycji działań z tego posiedzenia.

"Zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu, w szczególności niezależność duchową. nigdy i nikomu nie pozwolimy zbudować imperium wewnątrz ukraińskiej duszy" - napisał w czwartek na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumowując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

"Dziś odbyło się spotkanie RBNiO. Spotkanie, na którym rozpatrywaliśmy liczne fakty powiązań niektórych środowisk religijnych w Ukrainie z państwem-agresorem" - poinformował Zełenski.

Ukraina przeprowadzi ekspertyzę religioznawczą

Ukraiński prezydent przytoczył pięć wniosków i propozycji działań z tego posiedzenia. Jako pierwszy wskazał, że RBNiO poleciła, by rząd przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Zdjęcie opublikowane 25 listopada
Wołodymyr Zełenski w obwodzie kijowskimZdjęcie opublikowane 25 listopadapresident.gov.ua

Drugim efektem posiedzenia jest polecenie Państwowej Służbie do spraw Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia przeprowadzenie ekspertyzy religioznawczej Statutu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, dotyczącej związku kościelno-kanonicznego z Patriarchatem Moskiewskim i w razie potrzeby podjęcie środków przewidzianych prawem.

"Po trzecie - należy przeprowadzić weryfikację istnienia podstaw prawnych i przestrzegania warunków korzystania przez organizacje religijne z obiektów znajdujących się na terytorium Ławry Peczerskiej" - dodał.

Zełenski: zagwarantujemy duchową niezależność Ukrainy

Czwartym działaniem, o którym poinformował Zełenski, jest zintensyfikowanie kroków, mających na celu rozpoznanie i przeciwdziałanie wywrotowej działalności rosyjskich służb specjalnych w środowisku religijnym Ukrainy. Mają w to zostać zaangażowane wszystkie organy właściwe dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

"Zostaną zastosowane sankcje personalne - nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie" - podkreślił ukraiński przywódca.

"Po piąte. Musimy podnieść status i wzmocnić możliwości Państwowej Służby ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia. Instytucja ta zostanie zreformowana, co da jej możliwość ochrony prawa i interesów Ukraińców i państwa. Tymi i innymi działaniami zagwarantujemy duchową niezależność Ukrainy" - podkreślił Zełenski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości