TVN24 | Świat

Ukraińcy zniszczyli artylerię Rosjan w obwodzie donieckim. "Profesjonalizm przeciwko brutalnej sile"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
PAP
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/4
Ministerstwo Obrony RosjiRosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 122 dni. Ukraiński resort obrony poinformował, że w obwodzie donieckim w Donbasie zniszczono między innymi kilka wyrzutni rakietowych, pojazdy transportowe, zbiorniki paliwa i transportery opancerzone wroga. "Profesjonalizm przeciwko brutalnej sile" - napisano w mediach społecznościowych, publikując także nagranie przedstawiające skutki ataków. Wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, już uczestniczą w walkach na froncie i pomagają bronić kraju przed rosyjską inwazją – ogłosił w sobotę naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:08

  Brytyjski premier Boris Jonson zaapelował w sobotę do przywódców państw grupy G7 o "nie porzucanie" Ukrainy po 4 miesiącach rosyjskiej inwazji. Johnson zapowiedział dodatkową brytyjską pomoc dla Ukrainy.

  W oświadczeniu opublikowanym przez urząd premiera na Downing Street w przeddzień rozpoczęcia obrad G7, Johnson zapowiedział, że rząd brytyjski jest "gotów dostarczyć Ukrainie dodatkowe 525 mln dolarów" w formie gwarancji kredytowych Banku Światowego.

  Zwiększyłoby to wysokość łącznej pomocy Londynu dla Kijowa do ok. 1,5 mld dolarów.

  "Ukraina może zwyciężyć i zwycięży. Ale potrzebuje naszego wsparcia aby to osiągnąć. Teraz nie jest czas na pozostawianie Ukrainy" - głosi oświadczenie premiera.

 • 2:44

  Ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował na Telegramie, że wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania.

  "Brak zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z ostrzałem Narodowego Centrum Badawczego w Charkowie. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) monitoruje sytuację radiacyjną kraju i nie odnotowała żadnych niepokojących wyników aparatury pomiarowej" - przekazała na Twitterze Państwowa Agencja Atomistyki.

 • 0:52

  Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że siły specjalne wciąż znajdują się w Siewierodoniecku, kierując ostrzał artyleryjski przeciwko Rosjanom. Arestowycz zabrał głos w przemówieniu wideo.

  „Nasze siły specjalne kręcą się tam, kierując naszą artylerię na wroga. Innymi słowy, nie możemy powiedzieć, że wojska zostały całkowicie wycofane z Siewierodoniecka” – powiedział prezydencki doradca.

 • 0:12

  Miesiąc po tym, jak kraje grupy G7 zobowiązały się do udzielenia Ukrainie znacznej pomocy finansowej, Niemcy wypłacają obiecany wkład w wysokości miliarda euro - ogłosił minister finansów RFN Christian Lindner.

  Na spotkaniu w Petersbergu koło Bonn w połowie maja ministrowie finansów państw G7 obiecali Ukrainie pomoc w wysokości 9,5 mld dolarów, która ma na kilka najbliższych miesięcy zaspokoić potrzeby płynnościowe kraju zaatakowanego przez Rosję.

 • 22:58

  Liderzy grypy G7 prowadzą "bardzo konstruktywne" dyskusje na temat możliwego ograniczenia importu rosyjskiej ropy – poinformował w sobotę Reuters, powołując się na źródło w niemieckim rządzie.

  "Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia porozumienia" – przekazał urzędnik na krótko przed rozpoczęciem szczytu G7.

 • 22:45

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w sobotę w nagranie wideo. - 45 rosyjskich rakiet za noc i dzień przez ostatnią dobę. Obwód żytomierski, lwowski, czernihowski, Mikołajów i wieczorem też uderzenia rakietowe. Różne typy rakiet i różne miejsca ich wystrzelenia. Wszystkie były wystrzelony tylko w jednym celu - pokazać, że Rosja może docisnąć, że rosyjskiej armii coś się może udać - stwierdził Zełenski.

  Prezydent przypomniał, że rozpoczyna się piąty miesiąc wojny, a Rosję – jak ocenił - stać tylko na działania na pokaz. - Wszystkie nasze miasta - Siewierodonieck, Donieck, Ługańsk - odbijemy. Nigdy nie zapomnieliśmy o Chersoniu, Melitopolu, Berdiańsku, Energodarze, Mariupolu, wszystkich innych miastach Ukrainy, które będą tylko ukraińskie dzięki naszym bohaterom, dzięki każdemu, kto nie ulega załamaniom emocjonalnym, walczy i wie, że zwycięstwo jest przed nami – zapewnił.

 • 22:33

  "25 czerwca Rosjanie zabili trzech cywilów z Donbasu: w Bachmucie, Nju-Jorku i miejscowości Perwomajske. Dwie kolejne osoby zostały ranne" - napisał na Telegramie szef obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, Pawło Kyryłenko.

  Jak przypomniał, ukraińskie władze regionu nie mają danych o ofiarach z Mariupola i Wołonowachy. Miasta te są okupowane przez wojska rosyjskie.

 • 22:19

  Z innego okupowanego miasta południowej Ukrainy, Melitopola, co dzień Rosjanie wysyłają od 30 do 50 aut ze zbożem - podała agencja Ukrinform. Jak dodaje, kolejne zbiory albo będą rolnikom odbierane, albo kupowane po cenie 80 USD za tonę. O takiej narzuconej przez Rosjan cenie - poniżej kosztów własnych - mówił niedawno lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

  Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. 30 maja ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy nielegalnie wyeksportowali z okupowanych terenów blisko 500 tys. ton zboża. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są one blokowane przez rosyjskie okręty.

 • 22:13

  Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali w sobotę, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.

  Do Berdiańska wpłynął masowiec. Nasze miasto prawdopodobnie straci ostatnie zapasy zboża" - oświadczyła rada miejska Berdiańska, cytowana przez agencję Ukrinform.

  Mieszkańcy Berdiańska mówią o czterech towarzyszących statkowi rosyjskich okrętach wojennych.

 • 22:02

  "Równoważymy stosunek artylerii" – napisało na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

  Wyliczono "6 MLRS [Multiple Launch Rocket System – przyp. red.] "Uragan", pojazdy transportowe, zbiorniki paliwa, wozy kierowania ogniem, ciężarówki, transportery opancerzone, które zostały zniszczone przez ukraińską artylerię w obwodzie donieckim". "Profesjonalizm przeciwko brutalnej sile" – czytamy we wpisie.

  Załączono do niego także nagranie przedstawiające między innymi wybuchy i tlące się dymy.

 • 20:52

  Szef władz obwodu rówieńskiego, na północnym zachodzie Ukrainy, Witalij Kowal poinformował w sobotę o ataku rakietowym, prawdopodobnie z terytorium Białorusi, na obiekty infrastruktury cywilnej w regionie. Pociski spadły również w sąsiednim obwodzie wołyńskim.

 • 20:51

  Stolica Apostolska nie otrzymała dotąd odpowiedzi na złożoną propozycję poszukiwania rozwiązania konfliktu na Ukrainie - powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin w sobotę. Podkreślił, że papież Franciszek mówiąc o tej wojnie używa mocnych słów.

 • 19:18

  Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów - poinformował na Telegramie ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego.

  W ostrzale ucierpiała m.in. zewnętrzna ściana jednego z budynków i kanały wentylacyjne. Poziom promieniowania w pomieszczeniach, gdzie znajduje się instalacja nie odbiega od normy. Pracownicy instytutu badają uszkodzenia, ale w tych pracach przeszkodą jest ryzyko kolejnych ostrzałów.

 • 18:58

  Wojska rosyjskie umocniły się w okolicach Siewierodoniecka i trzech innych miejscowości w obwodzie ługańskim po wycofaniu się stamtąd sił ukraińskich – poinformował w sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Na kierunku lisiczańskim siły rosyjskie ostrzeliwały okolice kilku miejscowości, w tym Wowczojariwki i Łoskutiwki. Natomiast na kierunku słowiańskim wojska ukraińskie udaremniły próbę rosyjskiego natarcia w okolicach wsi Bohorodyczne oraz szturm na Mazaniwkę w obwodzie donieckim. Z powodzeniem odparto też wszystkie działania ofensywne Rosjan w okolicach miejscowości Pokrowske, Nju-Jork i Marjinka.

 • 18:17

  Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence, że jego kraj dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M. Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - dodał Putin, cytowany przez agencję Reutera.

 • 17:30

  Siewierodonieck jest całkowicie pod okupacją sił rosyjskich – oświadczył w sobotę mer miasta Ołeksandr Striuk, lojalny wobec władz w Kijowie.

  Według niego mieszkańców Siewierodoniecka czeka teraz bardzo trudny okres także ze względu na ogrom zniszczeń. Dodał, że żołnierze ukraińscy wycofali się na przygotowane pozycje obronne.

  Striuk powiedział, że na razie mieszkańcy nie mają możliwości wyjazdu na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie, a jedynie na obszary okupowane. - Mieszkańcy częściowo opuszczają tereny zakładów Azot, są z nimi nagrywane propagandowe filmiki. Ci ludzie przeżyli w ukryciu, w piwnicach prawie trzy miesiące i potrzebują medycznej i psychologicznej pomocy – zaznaczył mer. Zakłady chemiczne Azot były ostatnim punktem ukraińskiego oporu w mieście

 • 17:03

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosło w Czechach zainteresowanie służbą w wojsku - poinformowała w sobotę minister obrony tego kraju Jana Czernochova. Jej zdaniem kilka razy więcej osób niż w zwykle zgłasza się do jednostek czynnej rezerwy.

  W dniu Wojsk Lądowych minister zapowiedziała też dalszą pomoc dla Ukrainy.

 • 16:28

  Siły rosyjskie uruchomiły w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, sztab przygotowujący organizację pseudoreferendum w sprawie przynależności tego miasta – poinformował w sobotę lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

  Jak dodał, w kierownictwie sztabu jest kobieta, która pracowała w strukturach Partii Regionów obalonego w 2014 roku prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

 • 16:17

  Wojska ukraińskie nadal prowadzą ataki przeciwko siłom rosyjskim okupującym Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowała w sobotę w telewizji państwowej Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Zastrzegła przy tym, że obowiązuje "cisza informacyjna" w związku z operacją. Przypomniała, że w wyniku wcześniejszych ostrzałów trafiona została rosyjska stacja radarowa; zniszczono również dwa zestawy rakietowe Pancyr.

  - Mamy też informację o udanym ataku na skupisko sprzętu i siły żywej przeciwnika. Ustalamy szczegóły i później podamy informację - powiedziała Humeniuk.

 • 15:05

  Siły rosyjskie wystrzeliwują podczas walk na froncie do tysiąca pocisków na godzinę – poinformował w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji ICTV.

  Według ministra żołnierze rosyjscy wystrzeliwują tyle pocisków, gdyż usiłują wywrzeć presję psychologiczną na ukraińskich wojskowych. - Niestety mają obecnie nieograniczone zasoby – dodał Reznikow.

  Według niego takim zasobom można przeciwstawić tylko skuteczną, stosowaną punktowo broń. - Dlatego jeśli mówimy o 18 haubicach czy czterech systemach HIMARS, oznacza to, że jest to broń precyzyjnego rażenia, która może wykonywać odpowiednie uderzenia w odpowiednie cele – zaznaczył ukraiński minister.

 • 14:48

  Żołnierze ukraińscy opuścili pozycje w Siewierodoniecku, na wschodzie Ukrainy; w zakładach chemicznych Azot w tym mieście pozostali tylko cywile - poinformował w sobotę mer Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk. Zapewnił, że żołnierze wycofali się na lepiej przygotowane pozycje.

  - Sytuacja jest dość trudna - powiedział Striuk o Siewierodoniecku położonym w obwodzie ługańskim. Jak relacjonował, ludzie, którzy pozostawali na terenie zakładów Azot "znajdują się w schronach" i pozostaną tam "do zakończenia działań bojowych".

  Striuk podkreślił, że wojsk ukraińskich w Siewierodoniecku nie udało się okrążyć. - Miasto nie zostało zablokowane - powiedział. Żołnierze - według niego - "odeszli na lepiej umocnione pozycje".

 • 14:40

 • 13:54

  Wpisy osób cywilnych w mediach społecznościowych przyczyniły się do tego, że Siły Zbrojne Ukrainy nie dokończyły zadań w Siewierodoniecku - oświadczyła w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  Nie można publicznie ogłaszać, że Siły Zbrojne Ukrainy weszły do jakiejś miejscowości albo wyszły z niej zanim nie ogłosi tego ukraiński sztab generalny - podkreśla wiceminister. Zaznacza, że rozpowszechnianie takich informacji szkodzi Siłom Zbrojnym Ukrainy.

  - To zabiera im drogocenny czas - dzień albo dwa, w ciągu których mogliby realizować swoje wojskowe plany i manewry w warunkach niepublicznego toczenia się operacji wojskowej- dodaje Malar.

 • 13:38

  Z powodu wojny na Ukrainie pokój i bezpieczeństwo, jakimi Holandia cieszyła się od II wojny światowej, nie mogą być już traktowane jako coś oczywistego - powiedział w sobotę holenderski premier Mark Rutte w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Weteranów.

  - Wolność musi być pielęgnowana i jeżeli to konieczne, trzeba o nią walczyć, czasami płacąc nawet najwyższą cenę – mówił szef niderlandzkiego rządu podczas uroczystości, które odbyły się w Koninklijke Schouwburg, teatrze położonym w centrum Hagi.

  Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, "żyjemy w innej rzeczywistości" - mówił Rutte. Według niego zagrożona jest wolność całego narodu ukraińskiego, "a wraz z nią wolność wszystkich Europejczyków".

 • 13:11

  "Stoimy wspólnie z ludźmi i rządem przyjaznej Mołdawii w obliczu ponownych gróźb z Moskwy. Wszystkim, co pozostało Rosji, jest wypluwanie gróźb wobec innych krajów po dziesięcioleciach nieudanej polityki opartej na agresji, przymusie i braku szacunku. To tylko pokazuje słabość Rosji" – napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba na Twitterze.

  Moskwa groziła obu krajom negatywnymi konsekwencjami w związku z uzyskaniem przez nie statusu kandydatów do UE.

 • 12:52

  Siły rosyjskie zaczęły znów wykorzystywać zestawy Iskander z terytorium Białorusi. Po raz pierwszy zastosowały też przeciwko Ukrainie bombowce z przestrzeni powietrznej tego kraju - podkreśla w sobotę dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

 • 12:24

  Wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, już uczestniczą w walkach na froncie i pomagają bronić kraju przed rosyjską inwazją – ogłosił w sobotę naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.

  "Systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS już pracują w obronie Ukrainy. Artylerzyści Sił Zbrojnych Ukrainy umiejętnie uderzają w określone cele – wrogie cele wojskowe na naszym, ukraińskim terytorium" – napisał Załużny na Telegramie, gdzie opublikował również nagranie wideo.

 • 11:37

  Przeprowadzone z terytorium Białorusi ostrzały ukraińskiego terytorium to wielka prowokacja Rosji mająca na celu dalsze wciągnięcie Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczył w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy.

  Nocą z piątku na sobotę na Ukrainę przeprowadzono zmasowany atak rakietowo-bombowy - czytamy w komunikacie Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy. Rosyjskie bombowce "działały" bezpośrednio z terytorium Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu wykorzystano sześć samolotów Tu-22M3, które wystrzeliły 12 pocisków kierowanych Ch-22.

  Pociski wystrzelono w okolicach miasta Petryków w pobliżu Mozyrza, ok. 50-60 km od granicy z Ukrainą. Bombowce wylatywały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, następnie przez obwody kałuski i smoleński wkraczały w białoruską przestrzeń powietrzną. Po wystrzeleniu rakiet maszyny wracały na lotnisko Szajkowka. Uderzano w obwody: kijowski, czernihowski, sumski.  "To pierwszy przypadek przeprowadzenia uderzenia lotniczego na Ukrainę bezpośrednio z terytorium Białorusi. Dzisiejszy ostrzał bezpośrednio związany z jest z próbami kremlowskich władz wciągnięcia Białorusi w wojnę na Ukrainie w charakterze bezpośredniego uczestnika"

 • 10:16

  W zajętym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy brakuje żywności, ludzie stoją po jedzenie w bardzo długich kolejkach - informuje w sobotę doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

  "Sytuacja humanitarna gwałtownie się pogarsza. Oprócz kryzysu z wodą pitną szybko pogorszyła się sytuacja z jedzeniem" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

 • 10:15

  "Dziesiątki rakiet wystrzelili Rosjanie w nasze terytoriom rano. Nadal wykorzystują terytorium Białorusi, mają wiele rakiet, łącznie ze starymi, przestarzałymi technologicznie" - napisał szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w komunikatorze Telegram.

  "Nasze zadanie to wzmacnianie Sił Zbrojnych Ukrainy w odpowiedzi na to. I jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami w sprawie broni" - dodał. Zaznaczył, że w tej kwestii ważna jest "szybkość i ilość".

  "Mamy sukcesy w sprawie dostaw broni, ale nie zatrzymujemy się" - oznajmił.

  Андрій Єрмак 🇺🇦

  Десятки ракет випущені росіянами по нашій території цього ранку. Вони продовжують використовувати територію білорусі, в них багато ракет, включно зі старими, технологічно відсталими. Наше завдання - нарощувати потужність ЗСУ у відповідь на це. І ми в постійній комунікації з нашими союзниками стосовно зброї. Нам потрібна швидкість та кількість. Маємо успіхи щодо постачання зброї, але не зупиняємось.

 • 10:14

  Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że obawia się, iż ze względu na gospodarcze konsekwencje wojny dla Europy Ukraina może być poddawana naciskom, aby zawarła z Rosją układ pokojowy, który nie leży w jej interesie.

  "Zbyt wiele krajów mówi, że jest to europejska wojna, która jest niepotrzebna (...), więc presja będzie rosła, aby zachęcić Ukraińców - być może wymusić - do zawarcia niekorzystnego pokoju" - powiedział Johnson dziennikarzom w stolicy Rwandy, Kigali, gdzie bierze udział w szczycie Wspólnoty Narodów.

 • 9:46

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 34,7 tys. żołnierzy, w tym około 170 w ciągu ostatniej doby - podał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Minionej doby Rosja straciła też cztery czołgi, osiem pojazdów opancerzonych, pięć systemów artylerii, samolot, śmigłowiec i cztery drony – napisano w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

 • 9:45

  Matka z dwojgiem dzieci w wieku 10 i 6 lat zostali ranni wskutek rosyjskiej agresji w miejscowości Małoriazancewe w obwodzie ługańskim - poinformował w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Poszkodowanych hospitalizowano.

 • 9:15

  W miejscowość Desna w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy w sobotę wystrzelono z terytorium Białorusi 20 pocisków - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Północ.

 • 9:08

  Od początku czerwca rosyjskie naczelne dowództwo prawdopodobnie odsunęło z kluczowych stanowisk operacyjnych kilku generałów, w tym Aleksandra Dwornikowa, który przez pewien czas kierował operacją na Ukrainie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:55

  Siły rosyjskie nad ranem w sobotę wystrzeliły około 30 rakiet w obwód żytomierski - poinformował szef władz tego regionu w środkowej Ukrainie Witalij Buneczko. Według niego jeden żołnierz zginął i jeden został ranny.

  "Dziś, tak jak pierwszego dnia pełnowymiarowej inwazji, od 4.15 rano wróg znowu przeprowadzał uderzenia rakietowe w obwód żytomierski" - napisał gubernator.

  Według wstępnych informacji jeden wojskowy zginął i jeden został ranny. Doszło do nieznacznych uszkodzeń infrastruktury wojskowej - przekazał.

  Wcześniej w sobotę mer Żytomierza Serhij Suchomłyn poinformował, że siły rosyjskie ostrzelały okolice tego miasta z terytorium Białorusi. Według niego wystrzelono 24 rakiety.

 • 8:42

  Siły rosyjskie ostrzelały w sobotę o 4 nad ranem obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską - poinformował Maksym Kozycki, szef władz tego regionu na zachodzie Ukrainy.

  Kozycki dodał, że ostrzał przeprowadzono z Morza Czarnego. Według wstępnych informacji ukraińskim siłom udało się zestrzelić dwie rakiety. "Cztery, niestety, doleciały" - dodał.

  Wskutek ostrzału cztery osoby zostały ranne.

 • 8:38

  Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały w nocy z piątku na sobotę rejon Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim w środkowej Ukrainie. Ranna została 60-letnia kobieta – podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Wałentyna Rezniczenkę.

  Ukrinform zaznacza, że sytuacja w innych częściach obwodu dniepropietrowskiego jest obecnie spokojna.

 • 7:51

  Siły rosyjskie ostrzelały w sobotę rano okolice Żytomierza z terytorium Białorusi - poinformował mer tego miasta w środkowej części Ukrainy Serhij Suchomłyn. Według niego wystrzelono 24 rakiety.

  "Dziś rano obudziły nas głośne wybuchy. Do Żytomierza nic nie przyleciało, były ostrzelane wojskowe obiekty wokół miasta, rakiety wystrzelono z samolotów z terytorium Białorusi. Wystrzelono ich łącznie 24" - powiedział mer w nagraniu.

  Urzędnik nie poinformował o ewentualnych poszkodowanych wskutek ataku. Zapewnił, że w samym Żytomierzu jest spokojnie. Miasto leży ok. 170 km od granicy z Białorusią.

  SPRAVDI

  🔴 Випущено 24 ракети по околицях Житомира 💬 «Сьогодні зранку прокинулись від гучних вибухів. По Житомиру нічого не прилетіло, були обстріляні військові об’єкти навколо міста, ракети були запущені з території Білорусі. Їх було 24», — повідомив мер Житомира Сергій Сухомлин. 🇺🇦 Telegram | Сайт | Instagram | Twitter | Facebook

 • 7:50

  Ukraińskie samoloty szturmowe i śmigłowce uderzyły w skupiska wojsk rosyjskich na granicy obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. Wyeliminowano 46 rosyjskich żołnierzy, haubicę i dwa czołgi – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  W komunikacie zaznaczono, że siły ukraińskie zestrzeliły minionej doby również rosyjskiego drona zwiadowczego typu Orłan-10. "Wróg w dalszym ciągu prowadzi zwiad z powietrza w obwodzie mikołajowskim, a nasze dywizje w dalszym ciągu strącają drony Orłan-10" – napisano.

  Dowództwo Południe przekazało również, że z powodu sztormu Rosjanie wycofali swoje okręty na Morzu Czarnym do baz morskich, pozostawiając tam dwa okręty rakietowe i jeden duży okręt desantowy. "Niemniej utrzymuje się zagrożenie atakiem rakietowym z morza, powietrza i ziemi" – dodano.

 • 7:47

  Nasila się ruch partyzancki na tymczasowo zajętych przez siły rosyjskie terytoriach Ukrainy - pisze w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska armia próbowała zablokować od południa Lisiczańsk na wschodzie kraju - raportuje.

  Sztab podaje, że rosyjskie siły ostrzelały z artylerii pozycje ukraińskiego wojska w obwodzie czernihowskim i sumskim.

  Według ukraińskiej armii Rosjanie utrzymują w obwodzie briańskim i kurskim w Rosji do trzech batalionowych grup taktycznych z 1. pancernej i 20. ogólnowojskowej armii oraz jednostki sił powietrzno-desantowych.

  Na wschodnim froncie trwają walki na kilku kierunkach. W okolicy miejscowości Roty i Werszyna w obwodzie donieckim siły rosyjskie przesunęły się o kilometr.

  Na kierunku siewierodonieckim rosyjskie siły ostrzelały z artylerii okolice Lisiczańska, miejscowości Spirne i Wowczojariwka. Pod Lisiczańskiem przeprowadzono nalot, próbowano zablokować miasto od południa.

  Sztab podaje, że wojsko ukraińskie powstrzymało trzy wrogie ataki, w tym na kierunku bachmuckim (Wołodymyriwka-Pokrowske).

  Na Morzu Czarnym i Azowskim siły rosyjskie utrzymują cztery jednostki uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr.

  Według sztabu Ukraińcy zadają straty rosyjskiej armii na wszystkich kierunkach aktywnych działań bojowych. Nasila się ruch partyzancki na zajętych przez siły rosyjskie terytoriach.

 • 6:57

  Na zachód od Iziumu w obwodzie charkowskim, na północ od Słowiańska w obwodzie donieckim, Rosjanie bez skutku próbowali prowadzić operacje ofensywne. Według ISW wojsko rosyjskie będzie się starało w pierwszej kolejności odciąć linie zaopatrzenia Lisiczańska, zanim wznowią na pełną skalę ofensywę na Słowiańsk.

  Siły ukraińskie w dalszym ciągu prowadzą tymczasem kontrofensywę wzdłuż granicy administracyjnej pomiędzy obwodem chersońskim a dniepropietrowskim i zagrażają rosyjskim wojskom okupującym Chersoń. Ukraińscy partyzanci wciąż atakują w tym mieście osoby kolaborujące z okupantem – dodano.

 • 6:56

  Ukraińscy urzędnicy zarządzili w piątek uporządkowany odwrót żołnierzy z Siewierodoniecka. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oświadczył, że obrońcy odchodzą na "nowe, bardziej umocnione" pozycje, aby "tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi".

  W Lisiczańsku Ukraińcy zajmą wyższe pozycje i jeśli Rosjanom nie uda się ich okrążyć ani odizolować, będą mogły przez jakiś czas odpierać rosyjskie ataki. Z kolei rosyjskie wojska zgromadzone w Siewierodoniecku będą musiały przekroczyć rzekę, co wymagać będzie dodatkowego wysiłku i czasu – napisano w nowym raporcie ISW.

  W sprawozdaniu przytoczono opinię anonimowego urzędnika Pentagonu, który ocenił, że siły rosyjskie, nacierające na Siewierodonieck, wykazują już oznaki zmęczenia i zużycia sprzętu oraz niskiego morale, co dodatkowo spowolni operacje ofensywne w Donbasie. Rosjanie próbują zająć Siewierodonieck co najmniej od 13 marca, więc zużywają siły i sprzęt od ponad trzech miesięcy – zaznaczono.

 • 4:21

  Policja na Ukrainie zabezpieczyła najliczniejszy jak dotąd zbiór dzieł sztuki starożytnej, które zostały zrabowane w czasie rosyjskie inwazji na Krym - poinformowała prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

  - Odzyskaliśmy w czasie wojny to, z czym walczy (prezydent Rosji Władimir) Putin - naszą tożsamość i kulturę - podkreślił minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

  Przeszukania były częścią śledztwa w sprawie "nielegalnej działalności" byłego ukraińskiego parlamentarzysty, który pełnił również funkcję wysokiego urzędnika na Krymie przed jego aneksją przez Moskwę.

 • 4:20

  Instytut Badań nad Wojną (ISW): ukraińscy urzędnicy zarządzili kontrolowane wycofanie wojsk z Siewierodoniecka. Siły ukraińskie prawdopodobnie utrzymają obronę wokół Lisiczańsk i będą nadal zadawać straty oddziałom rosyjskim po upadku Siewierodoniecka.

 • 4:20

 • 4:19

  W nocy z piątku na sobotę na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA, cytując informację ukraińskiego portalu 24tv. Portal informował o eksplozjach w mieście Zaporoże na południowym wschodzie kraju, a także w mieście Dniepr w środkowej części Ukrainy.

 • 4:19

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych porównał drogę Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej ze zdobyciem Mount Everestu. - Pokonaliśmy 7000 metrów, więc nie zatrzymamy się, zdobędziemy nasz Everest - oświadczył Zełenski.

 • 4:19

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany w piątek przez portal RBK-Ukraina, mówił, że "Rosjanie wykorzystują do tysiąca pocisków w ciągu godziny, próbując przytłoczyć psychicznie naszych wojskowych". "Tysiąc pocisków w godzinę, niestety sypią dziś niekończącymi się zasobami" - powiedział minister.

  Wskazał, że ukraińska strona stosuje taktykę punktowego rażenia, dlatego dziesiątki haubic czy kilka systemów artylerii rakietowej HIMARS może zapewnić "odpowiednie rażenie odpowiednich celów" pod warunkiem prawidłowego zastosowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kompania Wowy broni Kijowa - reportaż "Superwizjera"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@DefenceU

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości