Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 160 dni. Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin poinformował, że według wstępnych danych międzynarodowych ekspertów ukraińscy jeńcy wojenni w tak zwanym rosyjskim obozie filtracyjnym w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy zostali zabici bronią termobaryczną.

> Dwie osoby poniosły śmierć, a dwie zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie mikrobusu ewakuacyjnego w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

> Według wstępnych danych międzynarodowych ekspertów ukraińscy jeńcy wojenni w tzw. rosyjskim obozie filtracyjnym w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy zostali zabici bronią termobaryczną - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

> W walczącej na Ukrainie i uznawanej za elitarną rosyjskiej 45. brygadzie sił specjalnych (specnazu) wojsk powietrznodesantowych służą osoby, które były w przeszłości skazane lub są obecnie sądzone za ciężkie przestępstwa - powiadomił na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

> Łączna wartość majątku 25 najbogatszych rosyjskich oligarchów zmniejszyła się od początku roku z blisko 383 miliardów do około 322 miliardów dolarów, co stanowi spadek o około 15 proc. - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza, który przeanalizował dane finansowe z rankingu Bloomberg Billionaires Index.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał działania Rosji wokół największej ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze "szczytem nieodpowiedzialności", oskarżając Moskwę o wykorzystanie jej jako "tarczy nuklearnej" w atakach na siły ukraińskie.

> Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy. Szef MSZ Ukrainy ocenił, że to "dzień wytchnienia dla świata". Z kolei jeden z członków załogi opisał dziennikarzom uczucia, zarówno strach, jak i i radość, jakie towarzyszyły mu przed opuszczeniem ukraińskiego portu.

> Stany Zjednoczone przekażą kolejny pakiet pomocy Ukrainie. Będzie opiewał na kwotę 550 milionów dolarów. W poniedziałek zatwierdził go prezydent USA Joe Biden.

> Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podkreślił, że Ukraina broni dzisiaj całej Europy, w tym Niemiec, i dlatego tak istotne jest wspieranie jej za pomocą dostaw sprzętu. Był też pytany o relacje polsko-niemieckie i toczący się spór Polski z Unią Europejską w sprawie praworządności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości