TVN24 | Świat

Sondaż poparcia wśród najmłodszych wyborców w Turcji. 80 procent nie zagłosuje na partię Erdogana

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w Madrycie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w MadrycieReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchivePrezydent Turcji Recep Taiyyp Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w Madrycie

80 procent najmłodszych wyborców w Turcji w wieku między 18 a 25 lat nie zagłosuje w wyborach w 2023 roku na partię rządzącą, której liderem jest prezydent Recep Tayyip Erdogan - wynika z sondażu agencji Gezici. Polityk nie budzi również entuzjazmu wśród młodzieży.

Sześć milionów najmłodszych tureckich wyborców, którzy po raz pierwszy zagłosują w przyszłym roku i stanowią 12 procent wyborców, jest zirytowanych obecnym rządem. Jednocześnie nie są oni przywiązani do żadnych konkretnych poglądów, ani nie ufają całkowicie opozycji - ocenił szef agencji sondażowej Murat Gezici, cytowany we wtorek przez agencję Reuters.

Sondaże pokazują, że młodzi wyborcy silnie sprzeciwiają się ograniczeniom stylu życia i wolności wypowiedzi.

Duża część młodych Turków wyraża chęć zmiany, jednak pozostaje sceptyczna wobec możliwości poprawienia sytuacji na rynku pracy, szkolnictwa i wolności, takich jak wolność słowa, także przez opozycję. Rozmowy przeprowadzone z młodymi Turkami w wieku między 18 a 23 lata pokazały że inne kwestie, jakie interesują młodzież, to system sprawiedliwości, imigracja, miejsca pracy i przejrzysta polityka ekonomiczna.

Bezrobocie wśród młodych ludzi osiągnęło w Turcji kwietniu 20 procent. Gezici oceniła, że młodzież często porównuje swoje możliwości ekonomiczne do możliwości zagranicznych rówieśników, podczas gdy dla starszych większe znaczenie mają inwestycje w infrastrukturę.

StambułShutterstock

Erdogan sprawuje władzę od 2003 roku

Erdogan sprawuje władzę w kraju od 2003 roku, gdy został premierem. Obecny prezydent przesunął tradycyjnie laickie społeczeństwo w stronę islamistyczną, przemienił Turcję w regionalną potęgę militarną i wykorzystał sądy do tłumienia sprzeciwu wobec władzy.

Jak ocenił Reuters, polityk stoi teraz w obliczu trudnej bitwy wyborczej. Głównym powodem tej sytuacji jest jego niekonwencjonalna polityka gospodarcza, w tym obniżki stóp procentowych, które doprowadziły inflację w kraju do najwyższego od 24 lat poziomu, czyli 78,62 proc. w czerwcu, według oficjalnych danych.

ZOBACZ TEŻ: Inflacja w Turcji najwyższa od 24 lat

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości