"Przekroczyli granicę z zadaniem specjalnym". Atak na posterunek graniczny

TVN24

Aktualizacja:
Do ataku doszło niedaleko stolicy Tadżykistanu Duszanbe. Na zdjęciu tadżyckie siły bezpieczeństwa w czasie ćwiczeńGoogle Earth
wideo 2/4

W ataku na punkt kontroli na granicy tadżycko-uzbeckiej w nocy z wtorku na środę zginęli policjant oraz strażnik graniczny - poinformowały władze Tadżykistanu. Państwowy Komitet Bezpieczeństwa przekazał, że sprawcami tego ataku były osoby należące do tak zwanego Państwa Islamskiego.

"(Napastnicy-red.) przekroczyli granicę ze strony Afganistanu z zadaniem specjalnym, wszyscy są członkami organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie" - przekazano w oświadczeniu.

Wcześniej władze Tadżykistanu poinformowały, że w nocnym ataku na strażnicę na granicy tadżycko-uzbeckiej zginęli policjant i strażnik graniczny. Atak przeprowadziło 20 "uzbrojonych mężczyzn w maskach", 15 z nich zabito - dodały władze. Kolejnych pięciu napastników zatrzymano.

Atakujący przejęli pięć automatów Kałasznikowa, które były w strażnicy. Do zdarzenia doszło ok. 60 km na zachód od stołecznego Duszanbe w tadżyckie święto państwowe - Dzień Konstytucji.

Tadżyckie służby dodały, że zniszczono cztery samochody należące do sprawców. Na zdjęciach w internecie widać zwłoki napastników i spalone pojazdy.

Aktywność tzw. Państwa Islamskiego w Tadżykistanie

Radio Swoboda poinformowało, że w związku ze zdarzeniem w okolicy zamknięto wszystkie drogi i utworzono posterunki kontrolne. Środki bezpieczeństwa wzmocniono także w stolicy.

Na razie nikt nie przyznał się do ataku na strażnicę.

W czerwcu tego roku i w listopadzie 2018 roku tzw. Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za bunty w więzieniach w Tadżykistanie, w których zginęły odpowiednio 32 osoby i 27 osób. Wiosną ubiegłego roku zwolennicy IS dokonali ataku na czterech zagranicznych turystów w południowej części kraju.

Talibowie i Państwo Islamskie w Afganistanie
PAP/DPA

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP