Rosyjski samolot wojskowy "naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną". "Całkowicie niedopuszczalne"

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveRosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)

Szwedzkie siły zbrojne poinformowały, że rosyjski samolot wojskowy AN-30 naruszył w piątek wieczorem przestrzeń powietrzną Szwecji na południe od regionu Blekinge.

"W piątek wieczorem rosyjski samolot AN-30 naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji na południe od regionu Blekinge. Samolot znajdował się na wschód od Bornholmu, a następnie leciał w kierunku terytorium Szwecji. Przez krótki czas samolot naruszał szwedzką przestrzeń powietrzną, a następnie opuścił ten obszar. Szwedzkie myśliwce śledziły zdarzenie i sfotografowały samolot" - napisano w komunikacie szwedzkich sił zbrojnych.

Minister obrony: zdarzenie całkowicie niedopuszczalne

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist uznał to za "całkowicie niedopuszczalne" i zapewnił, że "spotka się z dyplomatyczną reakcją ze strony Szwecji". "Biorąc pod uwagę ogólną sytuację bezpieczeństwa, zachowanie to jest wyjątkowo niewłaściwe. Szwedzka suwerenność powinna być zawsze szanowana" - zaznaczył.

Do podobnego incydentu doszło na początku marca, gdy cztery rosyjskie samoloty naruszyły terytorium Szwecji na wschód od Gotlandii.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Försvarsmakten

Pozostałe wiadomości