Sztokholm stawia sobie cel: nakłonimy Rosję do współpracy, a nie konfrontacji

Ćwiczenia szwedzkich sił zbrojnych
Ćwiczenia szwedzkich sił zbrojnych
Forsvarsmakten
Szwedzi łagodzą podejście do Rosji, ale chcą też wzmacniać współpracę wojskową z UEForsvarsmakten

Szwecja łagodzi podejście do Rosji - pisze dziennik "Dagens Nyheter", publikując nowe założenia polityki zagranicznej szwedzkiego rządu. - Musimy inwestować w kontakty z Rosją - wyjaśnia w rozmowie z gazetą szefowa MSZ w Sztokholmie Margot Wallstroem.

Dziennik "Dagens Nyheter" napisał w środę, że z dokumentu przedstawiającego założenia polityki zagranicznej Szwecji został usunięty obecny w zeszłym roku akapit określający Rosję jako "największe wyzwanie dla europejskiego bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny". W jego miejsce pojawiło się kilka pozytywnych sformułowań pod adresem tego kraju.

"Szwecja potrzebuje 'szerokiego podejścia' w stosunkach z Rosją. Nawiążemy polityczny dialog, będziemy działać perspektywicznie i nakłonimy Rosję do współpracy, a nie konfrontacji" - napisano.

Duży i ważny sąsiad

W rozmowie z "Dagens Nyheter" szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem podkreśliła, że "należy mieć na uwadze różne perspektywy czasowe".

- Rosja będzie się znajdować w przyszłości w tym miejscu, gdzie jest teraz. To będzie duży i ważny sąsiad. Musimy sobie wyobrazić, że nadejdzie piękny dzień, gdy sytuacja w Rosji rozwinie się w bardziej demokratycznym kierunku - powiedziała Wallstroem.

Dotychczas stosunki Szwecji z Rosją określane były jako chłodne. Wpływ na nie miała między innymi rosyjska aneksja Krymu oraz nałożenie przez Unię Europejską sankcji na Rosję w efekcie nielegalnych działań Kremla.

Wizyta w Moskwie

Szefowa szwedzkiej dyplomacji 21 lutego uda się do Moskwy, gdzie spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Sergiejem Ławrowem. Jak podkreślają szwedzkie media, o to spotkanie od dawna starały się władze w Sztokholmie.

Według "Dagens Nyheter" inną zauważalną zmianą w polityce zagranicznej Szwecji ma być bardziej pozytywne podejście do współpracy wojskowej w ramach UE. "Szwecja będzie aktywnie dążyć do wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony" - podkreślono w założeniach tej polityki.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0) | Milan Nykodym