TVN24 | Świat

Von der Leyen: zacznijmy szczepienia na COVID-19 jak najszybciej, wszyscy razem

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Korespondent TVN24 o szczepieniach w Unii Europejskiej i apelu szefowej KE Ursuli von der Leyen
Korespondent TVN24 o szczepieniach w Unii Europejskiej i apelu szefowej KE Ursuli von der LeyenTVN24
wideo 2/21
TVN24Korespondent TVN24 o szczepieniach w Unii Europejskiej i apelu szefowej KE Ursuli von der Leyen

Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko COVID-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy – powiedziała w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej zaapelowała, by państwa Unii Europejskiej rozpoczęły szczepienia wszystkie razem.

W środę szefowa Komisji Europejskiej wystąpiła przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Wśród tematów, które poruszyła znalazła się między innymi kwestia unijnej strategii szczepień na COVID-19. Jak mówiła Ursula von der Leyen, Wspólnota zakupiła więcej dawek niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy. - Będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów – dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Von der Leyen zadeklarowała, że pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby prędko rozpocząć proces podawania preparatu obywatelom UE. Zachęcała, by wszystkie 27 państw Wspólnoty rozpoczęło szczepienia jak najszybciej i wspólnie, "tego samego dnia".

Według szefowej KE, "by położyć kres pandemii, 70 procent ludzi musi zostać zaszczepionych". – Stoi przed nami ogromne zadanie – zaznaczyła.

Szczepienia na koronawirusa w Unii Europejskiej

Podczas gdy szczepienia preparatem stworzonym przez firmę farmaceutyczną BioNTech z siedzibą w Moguncji i jej amerykańskiego partnera, koncern Pfizer, ruszyły już w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, kraje Unii Europejskiej czekają na zatwierdzenie szczepionki przez Europejską Agencję Leków (EMA). Raport komitetu ekspertów EMA ma być dostępny nie później niż 29 grudnia. Według informacji podanych we wtorek przez dziennik "Bild" EMA zamierza podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia do obiegu szczepionki BioNTech-Pfizer wcześniej - 23 grudnia.

Von der Leyen w ubiegłym tygodniu mówiła, że "w sprawie pandemii Unia Europejska pracuje teraz pełną parą, aby dokonać przeglądu bezpieczeństwa szczepionek i udostępnić je". - Naszym celem jest zatwierdzenie szczepionki BioNTech/Pfizer do końca roku, podlegającej opinii Europejskiej Agencji Leków. Opinia EMA na temat szczepionki Moderna powinna pojawić się przed połową stycznia. Trwa przegląd danych dotyczących szczepionek AstraZeneca/Oxford i Johnson & Johnson - powiedziała Von der Leyen na konferencji po szczycie UE.

- Ale to szczepienia, a nie szczepionki, ratują życie. Wezwałam wszystkie państwa członkowskie do zakończenia przygotowań do rozpoczęcia szczepień. Jesteśmy gotowi do wsparcia. Dbamy również o nasze sąsiedztwo. Unia Europejska będzie koordynować darowizny szczepionek przez państwa członkowskie, w szczególności w celu ochrony pracowników służby zdrowia na Bałkanach Zachodnich i w naszym sąsiedztwie - dodała.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: