TVN24 | Świat

Pierwszy pacjent zaszczepiony szczepionką oksfordzką. "Mogę teraz naprawdę cieszyć się z 48. rocznicy ślubu"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

82-letni Brian Pinker jest pierwszym pacjentem, który otrzymał w Wielkiej Brytanii szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. To drugi preparat dopuszczony do szczepienia przeciw koronawirusowi w tym kraju.

Szczepienie 82-letniego Briana Pinkera z Oksfordu odbyło się o godzinie 7.30 w szpitalu Churchill Hospital znajdującym się kilkaset metrów od miejsca, w którym opracowano środek.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

- Pielęgniarki, lekarze i personel byli dziś wspaniali i mogę teraz naprawdę cieszyć się z 48. rocznicy ślubu z moją żoną Shirley w tym roku - powiedział po przyjęciu zastrzyku Pinker, który od lat jest dializowany z powodu choroby nerek.

W poniedziałek szczepienia odbywać się będą w sześciu szpitalach - oprócz Oksfordu także w dwóch placówkach w Londynie oraz w hrabstwach Sussex, Warwickshire i Lancashire, do których dostarczono 53 tys. dawek, ale większość z 530 tys. dostarczonych przez firmę AstraZeneca trafi do przychodni oraz domów opieki.

- Oczywiście mamy dziś rano bardzo pozytywne wieści o rozpoczęciu wdrażania szczepionki Oksford-AstraZeneca. To triumf brytyjskiej nauki, że udało nam się dotrzeć tu, gdzie jesteśmy, ale ten nowy wariant (koronawirusa - red.) sprawia, że na razie o wiele trudniej jest kontrolować wirusa - powiedział w stacji Sky News brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Drugi preparat dopuszczony do szczepienia w Wielkiej Brytanii

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncernu farmaceutycznego AstraZeneca to drugi preparat dopuszczony do szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Pierwszy opracowały firmy Pfizer i BioNTech. W przypadku obu szczepionek dla pełnej ochrony pacjenta wymagane jest podanie dwóch dawek. Według wydanej rekomendacji, druga dawka od innego producenta nie jest zalecana, z wyjątkiem rzadkich sytuacji, jeśli szczepionka od pierwszego nie byłaby dostępna albo nie wiadomo było, którą dawkę podano przy pierwszym szczepieniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie rekomendujemy mieszania szczepionek przeciw COVID-19" >>>

Preparat AstraZeneca jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji od szczepionki firm Pfizer/BioNtech. Może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C. przez co najmniej pół roku. Brytyjski rząd zamówił od AstraZeneki 100 milionów dawek, co biorąc pod uwagę, że pełna odporność wymaga podania dwóch, wystarczy dla większości populacji kraju

Brytyjski rząd liczy, że dzięki wdrożeniu tej szczepionki do użycia uda się osiągnąć cel, jakim jest szczepienie dwóch milionów osób tygodniowo.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W niedzielę poinformowano o wykryciu w ciągu minionej doby blisko 55 tysięcy nowych przypadków SARS-CoV-2. To o ponad 2,7 tysięcy mniej niż dzień wcześniej, kiedy informowano o najwyższym dziennym przyroście zakażeń od początku pandemii - 57,7 tysięcy. Premier Boris Johnson nie wyklucza ostrzejszych restrykcji w związku z koronawirusem.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 2 654 779, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji. W całym kraju z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 75 024 osób.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: