Świat

"SZ": turecki minister będzie przemawiał w Niemczech w czasie kampanii wyborczej

Świat

Meghdad Madadi/Tasnim/wikimedia.org (CCA 4.0)16 kwietnia Cavusoglu spotkał się z sekretarzem generalnym NATO

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu w maju będzie przemawiał w Niemczech podczas uroczystości upamiętniających śmierć pięciu Turczynek w ataku skrajnej prawicy - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Wystąpienie wypadnie w trakcie kampanii wyborczej w Turcji.

Cavusoglu ma przemawiać 29 maja w Solingen na zachodzie Niemiec, by uczcić pamięć pięciu kobiet i dziewczynek z tureckiej rodziny Genc, które zginęły w pożarze wznieconym w 1993 roku przez zwolenników niemieckiej skrajnej prawicy.

Przemowa w trakcie kampanii wyborczej

Rzecznik władz miasta potwierdził, że o planowanym wystąpieniu szefa tureckiej dyplomacji wiadomo od kilku dni oraz że wystąpienie to zostało już potwierdzone. Jak dodał, miasto poprosi tureckiego polityka o przekazanie tekstu swojego przemówienia do przetłumaczenia. Wyraził przekonanie, że "rząd turecki żywi wielki szacunek dla rodziny Genc i to uwzględni".

"SZ" zauważa, że swoją przemowę w Niemczech, gdzie mieszka ok. 3 mln osób pochodzenia tureckiego, Cavusoglu wygłosi w trakcie kampanii przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Turcji.

Kluczowe wybory

W ubiegłym tygodniu turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że wybory te, pierwotnie zaplanowane na listopad 2019 roku, odbędą się już 24 czerwca. Będą one miały kluczowe znaczenie, ponieważ to po nich wejdzie w życie większość zmian wzmacniających kompetencje szefa państwa, uchwalonych w zeszłorocznym referendum.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas w niedzielę zapowiedział, że rząd nie zgodzi się na jakiekolwiek wystąpienia wyborcze tureckich polityków w Niemczech, jednak planowanego wystąpienia Cavusoglu nie włączył do tej kategorii. - (W Solingen - red.) upamiętnione zostaną ofiary tamtego strasznego ataku - podkreślił.

Tragedia w Solingen wpisała się w szereg wielu aktów przemocy skierowanych przeciwko obcokrajowcom, do których doszło na początku lat 90. po zjednoczeniu Niemiec. Czterech Niemców, uznanych w procesie poszlakowym za winnych podpalenia, sąd w Duesseldorfie skazał na kary więzienia. Wszyscy odbyli już kary.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Meghdad Madadi/Tasnim/wikimedia.org (CCA 4.0)

Tagi:
Raporty: