Erdogan znów prezydentem

29 kwietnia 2018
Erdem Sahin | PAP/EPAErdogan wygrał wybory w Turcji

Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał 24 czerwca 2018 roku w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP.

Zdecydowane zwycięstwo obecnego prezydenta oznacza, że wbrew przedwyborczym prognozom niepotrzebna będzie druga tura, planowana na 8 lipca. Frekwencja wyborcza wyniosła 87 procent uprawnionych do głosowania. Główny konkurent Erdogana socjaldemokrata Muharrem Ince zajął drugie miejsce z 30,7 proc. poparcia. Ince na razie nie skomentował wyników wyborów, zapowiadając na poniedziałek konferencję prasową. - Nasz naród powierzył mi odpowiedzialność Prezydenta Republiki - powiedział Erdogan w swojej rezydencji w Stambule. Zapowiedział, że Turcja będzie nadal "wyzwalać ziemie syryjskie", aby uchodźcy mogli bezpiecznie wrócić do Syrii. Dodał, że będzie również działać bardziej zdecydowanie przeciwko organizacjom terrorystycznym. YSK poinformowała, że w wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok Sojusz Ludu, stworzony przez jego rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz Nacjonalistyczną Partię Działania (MHP). Sojusz otrzymał 53,61 proc. poparcia.

Niedzielne głosowanie stanowi przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl referendum z 16 kwietnia 2017 r. nowy szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż jego poprzednik, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu (urząd premiera zostanie zlikwidowany). Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600 oraz wydłuży się ich kadencja - z czterech do pięciu lat. Erdogan 14 marca 2003 roku objął stanowisko premiera Turcji. Cztery lata później, w kolejnych wyborach parlamentarnych, AKP uzyskała ponad 46 proc. głosów, co umożliwiło jej utworzenie kolejnego rządu większościowego z Erdoganem na stanowisku premiera. Erdogan zachował stanowisko po kolejnych wyborach parlamentarnych w 2011 roku, w których AKP zdobyła 49,9 proc. Jako kandydat Partii Sprawiedliwości i Rozwoju brał udział w 2014 roku w pierwszych w historii Turcji powszechnych wyborach prezydenckich. Erdogan wygrał już w pierwszej turze, uzyskując 51,79 proc. głosów.

Nazwał Erdogana dyktatorem, został ukarany

Kemal Kilicdaroglu, przywódca Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP), głównej siły opozycyjnej w Turcji, został ukarany mandatem w wysokości 95 000 lir tureckich (około 73 000 zł). To kara za "obrazę" prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, jak to sformułował sąd.

Zięć Erdogana nowym ministrem skarbu i finansów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas ceremonii w Ankarze, kilka godzin po zaprzysiężeniu w parlamencie na kolejną kadencję, mianował swego zięcia Berata Albayraka na stanowisko ministra skarbu i finansów - podał Reuters w poniedziałek.

Dekret władz w Ankarze. Tysiące Turków straciło pracę

Ponad 18 tysięcy osób zatrudnionych w sektorze publicznym w Turcji, w większości policjantów i przedstawicieli armii, ale też nauczycieli i wykładowców akademickich, zostało zwolnionych - wynika z opublikowanego w niedzielę dekretu władz w Ankarze. Według tureckich mediów to ostatni dekret władz przed zniesieniem stanu wyjątkowego, które - jak twierdzą - ma nastąpić w poniedziałek.

Jedyny unijny przywódca na zaprzysiężeniu Erdogana

Prezydent Bułgarii Rumen Radew jako jedyny szef państwa Unii Europejskiej będzie obecny na poniedziałkowym zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Turcji Recepa Tayypa Erdogana w Ankarze - poinformowała w niedzielę agencja BTA.

Erdogan "uzgodnił zniesienie stanu wyjątkowego"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego sojusznik w koalicji rządowej, szef Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devlet Bahceli uzgodnili, że nie przedłużą kończącego się w lipcu stanu wyjątkowego - podała prorządowa gazeta "Sabah".

Erdogan dostał gratulacje od Trumpa

Prezydent USA Donald Trump pogratulował Recepowi Tayyipowi Erdoganowi wygranej w niedzielnych wyborach prezydenckich w Turcji. Obaj przywódcy odbyli we wtorek rozmowę telefoniczną.

Napływają gratulacje. Putin: duży autorytet Erdogana

Z kolejnych państw spływają gratulacje dla Recepa Tayyipa Erdogana, który odniósł zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich, a jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) - w wyborach parlamentarnych. Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że te wyniki świadczą o "autorytecie" tureckiego prezydenta. Erdoganowi gratulowali też węgierski premier Viktor Orban i ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Erdogan: Turcja daje światu wielką lekcję demokracji

Przy blisko 90-procentowej frekwencji wyborczej Turcja daje światu wielką lekcję demokracji - oświadczył Recep Tayyip Erdogan. Turecki prezydent po wygranej własnej i swojej partii w niedzielnych wyborach stwierdził, że taka skala udziału obywateli w wyborach jest "jasnym sygnałem".

Erdogan wygrał wybory

Według oficjalnych wyników Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie w Turcji. Turecka komisja wyborcza poinformowała, że obecny prezydent otrzymał 52,5 procent głosów i wygrał wybory w pierwszej turze.

Erdogan ogłosił się zwycięzcą

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w niedzielę, że nieoficjalne wyniki przeprowadzonych tego dnia wyborów szefa państwa wskazują na jego zwycięstwo. Dodał, że w wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy sojusz z udziałem jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Turcja przed ważną polityczną decyzją

W wyborach prezydenckich i parlamentarnych, które odbędą się w niedzielę w Turcji, faworytami są obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Eksperci nie wykluczają jednak, że może dojść do kilku niespodzianek.

Aresztowany kandydat na prezydenta: nie dopuśćmy do tyranii Erdogana

Selahattin Demirtas, aresztowany kandydat prokurdyjskiej partii HDP w wyborach prezydenckich w Turcji, w nadanym przez państwową telewizję wystąpieniu zaapelował do Turków, by nie dopuścili do "tyranii jednego człowieka" - prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Demirtas przebywa w areszcie od grudnia 2016 roku. Jest oskarżony między innymi o kierowanie "organizacją przestępczą", grozi mu kara 142 lat więzienia.

Erdogan agitował w Sarajewie. "Powinniście być w parlamentach"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w niedzielę wystąpił na wiecu w Sarajewie, apelując do mieszkających w Europie Turków o głosowanie na niego i jego partię AKP w wyborach w czerwcu. To jak na razie jedyne wystąpienie wyborcze Erdogana w kraju europejskim.