Erdogan kontra Niemcy

20 marca 2017

W tureckich więzieniach przebywa ponad tysiąc dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Inni przetrzymywani są w ośrodkach deportacyjnych - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu. Zaznaczył, że wszyscy bojownicy IS zostaną wydaleni do krajów macierzystych "niezależnie od tego, czy odebrano im obywatelstwo, czy też nie".

Ze skutkiem natychmiastowym Francja zawiesza eksport wszelkiej broni do Turcji w związku z jej inwazją na północno-wschodnią Syrię - przekazały w sobotę wieczorem we wspólnym komunikacie resorty spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej tego dnia decyzję o zakazie eksportu nowej broni podjął rząd Niemiec.

To uniesiona pięść reżimu, dla którego ważniejsze jest słowo przywódcy, niż szacunek wobec prawa i wolności - napisał berliński dziennik "Tagesspiegel", komentując wyrzucenie z Turcji dwóch niemieckich dziennikarzy. "Żadne niemieckie medium nie zmieni swojego zdania o Turcji, tylko dlatego, że jego korespondenci są poddawani naciskom" - podkreślono.

W decydującym dla naszych stosunków okresie "odbyliśmy owocną i udaną wizytę w Niemczech" - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Kolonii na ceremonii otwarcia Meczetu Centralnego, którego działalność oficjalnie zainaugurował. Sobota była trzecim i ostatnim dniem jego wizyty w Niemczech.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała w Berlinie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za nieprzestrzeganie praw człowieka. Na wspólnej konferencji po spotkaniu z nim zapewniła jednocześnie, że Niemcy i Turcję wiele łączy, np. sprawa migracji.

Korespondent niemieckiego dziennika "Die Welt" Deniz Yucel, który od roku przebywał w tureckim areszcie w związku z zarzutami o działalność terrorystyczną, został wypuszczony na wolność - podała w piątek jego macierzysta redakcja. Zadowolenie z tego faktu wyraziła kanclerz Angela Merkel.

Jeżeli nie będziemy ze sobą rozmawiać, sytuacja nie stanie się lepsza - powiedział w piątek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu zabiegając o poprawę znajdujących się w głębokim kryzysie relacji z Niemcami. W sobotę spotka się z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Sigmarem Gabrielem, który zaprosił go do swojego rodzinnego miasta Goslar.

Turcja nie ma z Niemcami problemu, ale Niemcy mają problem z Turcją i korzystają z każdej okazji, by ją atakować - oświadczył minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Jednocześnie ocenił, że oba państwa są gotowe do normalizacji swoich napiętych stosunków dwustronnych.