Świat

Utracony "ostatni korytarz". Pierścień okrążenia wokół "stolicy" dżihadystów zamknięty

Świat


Oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych - sojuszu, w którym główną siłą są milicje kurdyjskie - zamknęły w czwartek ostatecznie pierścień okrążenia wokół miasta Ar-Rakka, które dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) uczynili w 2014 roku swoją stolicą.

Broniący się w mieście bojownicy IS utracili ostatni korytarz niekontrolowany przez oblegających, który dawał szanse na wycofanie się z Ar-Rakki. Nastąpiło to wskutek zajęcia przez oddziały SDF wsi Kasrat Afnan i Kasab, na południe od Eufratu.

Walki o Ar-Rakkę

Sojusz arabsko-kurdyjski "przejął kontrolę nad obszarami leżącymi na południe od Eufratu, zamykając w ten sposób ostatnią drogę, którą IS mogło wykorzystać, aby wycofać się z Ar-Rakki" - powiedział Rami Abdel Rahman, dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Walki o Ar-Rakkę rozpoczęły się dwa tygodnie temu, co postawiło Państwo Islamskie w trudnej sytuacji w tym samym czasie, gdy dżihadystom grozi też klęska w bitwie o ich bastion w Iraku, jakim jest Mosul. Sojusz arabsko-kurdyjski, czyli SDF, jest wspierany z powietrza przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA.

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: