Świat

"Syn Wiktora Janukowycza nie żyje". Ukraińcy weryfikują informacje

Świat


W ukraińskich mediach pojawiłysię informacje o śmierci młodszego syna byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Miał on utonąć w jeziorze Bajkał na wschodzie Rosji. Agencja TASS, powołując się na ratowników, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej, dementuje jednak tę informację. Żadnych wieści nie ma też ukraiński konsulat w Nowosybirsku. W całej sprawie kluczowe może być jednak nazwisko panieńskie babki Janukowycza juniora ze strony matki.

Wiktor Janukowycz junior miał mieć w piątek wypadek wraz z pięcioma innymi osobami. Auto, którym mieli jechać, wpadło do jeziora Bajkał na Syberii. Ratownicy wyciągnęli spod lodu pięć osób, ale kierowca, którym miał być Janukowycz, miał zginąć.

Ukraińskie media rozpowszechniły informacje na temat śmierci Janukowycza juniora z powołaniem na źródła z otoczenia byłego prezydenta.

Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, były minister ds. nadzwyczajnych w rządzie Janukowycza, Nestor Szufrycz z partii Blok Opozycyjny napisał na Faccebook: "Tragiczna śmierć Wiktora Janukowycza junior. Zmarł jak żył. Za kierownicą. Nie w sposób nie docenić wkładu Janukowycza juniora w sporty motorowe na Ukrainie. Wyrażam moje najszczersze kondolencje dla jego żony Olgi, synów, rodziców, krewnych i przyjaciół. To niepowetowana strata. Nie zapomnimy o nim".

Kijów weryfikuje informacje

Ministerstwo ds. nadzwyczajnych Rosji odpierało jednak w niedzielę informacje Szufrycza. - Wśród zabitych i rannych nie ma nikogo o nazwisku Janukowycz - miał powiedzieć agencji TASS jeden z ratowników uczestniczących w akcji ratunkowej.

W poniedziałek agencja TASS poinformowała, że ukraiński konsulat w Nowosybirsku nie ma informacji o losie syna byłego prezydenta, a wszelkie informacje na temat jego rzekomej śmierci są weryfikowane.

Rzecznik MSZ Ukrainy Jewhen Perebyjnis oświadczył już w niedzielę, że strona rosyjska nie przekazała dotąd żadnych oficjalnych informacji na temat śmierci Janukowycza juniora.

Ukrywał się w Rosji

Agencja Ria Novosti podała w niedzielę, że Wiktor Wiktorowicz Janukowycz przyjął rosyjskie obywatelstwo i zmienił nazwisko na Dawydow. Dawydow to nazwisko panieńskie babki Janukowycza juniora ze strony matki.

Rosyjskie media napisały, że w wypadku zginął właśnie człowiek o nazwisku Dawydow.

Syn byłego prezydenta

Wiktor Janukowycz junior to jeden z dwóch synów byłego szefa państwa i deputowanym do parlamentu z ramienia Partii Regionów. Po ucieczce ojca do Rosji nie pojawiał się na Ukrainie. Znany był z zamiłowania do sportów samochodowych.

Janukowycz junior urodził się w obwodzie donieckim w 1981 roku. Był deputowanym do Rady Najwyższej Ukrainy od 2006 do 2012 roku. W młodości był wiceprzewodniczącym młodzieżówki Partii Regionów - Związku Młodzieży Regionów Ukrainy.

Autor: kło\mtom / Źródło: TASS, tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości