TVN24 | Świat

Cichanouska: na Białorusi kipi kocioł

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
TVN24
Cichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"
Cichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"Wyborcza.pl
wideo 2/20
Wyborcza.plCichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"

O wolności, demokracji i nadziei na normalność mówiła Swiatłana Cichanouska w trakcie spotkania w ramach Klubu Gazety Wyborczej. - Nie wydaje mi się, żeby te protesty mogło udać się w tej chwili zdławić, bo na Białorusi nie da się wszystkich zamknąć - stwierdziła.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowała raport poświęcony represjom w związku z wyborami prezydenckimi i protestami na Białorusi. Wskazuje w nim na działania władz w Mińsku, między innymi na ograniczenie wolności do wyrażania opinii, zgromadzeń i zrzeszeń, udziału w życiu politycznym.

W związku z tym, że władze Białorusi nie wyraziły zgody na wizytę wysłanników ONZ, raport przygotowywany był zdalnie. W czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi na Białorusi zatrzymano ponad 1000 osób, zaś do lutego 2021 roku – ponad 30 tysięcy osób.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wiec pamięci w miejscu, gdzie został zastrzelony Alaksandr Tarajkouski
Wiec pamięci w miejscu, gdzie został zastrzelony Alaksandr TarajkouskiTUT.by

- Nie wydaje mi się, żeby te protesty mogło udać się w tej chwili zdławić, bo na Białorusi nie da się wszystkich zamknąć i nie da się wszystkim zamknąć ust. Zawsze się znajdzie ktoś, kto jednak będzie chciał dalej walczyć – powiedziała w czwartek Swiatłana Cichanouska podczas rozmowy w ramach Klubu Gazety Wyborczej.

Białorusini "coraz bardziej widzą, że rządzą złodzieje i przestępcy"

- Cały czas zwracamy się do społeczności międzynarodowej. Zwracajcie uwagę na to, co dzieje się na Białorusi – zaapelowała. – Mówimy, że władze mogą zrobić dużo więcej. Jest wiele różnych mechanizmów, które mogą wpłynąć na zakończenie przemocy i wpłynąć na szanowanie praw człowieka u nas – dodała.

Swiatłana Cichanouska Wyborcza.pl

Przedstawicielka białoruskiej opozycji podkreśliła, że nie chce, żeby zagranica wpływała na sytuację polityczną w jej kraju. – Natomiast przemoc, naruszenia praw człowieka, to powinno być pilnowane i obserwowane przez społeczność międzynarodową. Nie widzę żadnych powodów, by te protesty miały dać się uciszyć – stwierdziła Swiatłana Cichanouska.

Białorusinka zwróciła uwagę, że obywatele jej kraju "coraz bardziej widzą, że rządzą złodzieje i przestępcy". – To jest pewna reakcja łańcuchowa, która się już nie skończy. W tej chwili można powiedzieć, że kocioł kipi. Zakryli go pod pokrywą i wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale tam w środku kipi. W końcu tę przykrywkę wysadzi w powietrze – dodała.

Autor:asty/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Wyborcza.pl