Świat

Steinmeier "widzi światełko w tunelu"

Świat


Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że wraz ze swoimi kolegami z Polski i Rosji będzie zastanawiał się, jak wykorzystać widoczne ostatnio pozytywne zjawiska na Ukrainie do trwałego wygaszenia konfliktu na wschodzie kraju.

Kryzys na Ukrainie będzie głównym tematem spotkania Steinmeiera oraz ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa - we wtorek w Sankt Petersburgu. Szefowie dyplomacji spotkają się w formule tzw. Trójkąta Królewieckiego po raz pierwszy od aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w połowie marca i po wyborach prezydenckich na Ukrainie. - W konflikcie na Ukrainie po raz pierwszy od miesięcy widać światełko w tunelu. Jeszcze nie zbliżyliśmy się wystarczająco do rozwiązania kryzysu. Jednak po tygodniach i miesiącach intensywnych dyplomatycznych zabiegów strony konfliktu wreszcie w sposób bezpośredni rozmawiają ze sobą - oświadczył Steinmeier.

Spotka się z Ławrowem i Sikorskim

Szef niemieckiej dyplomacji zastrzegł, że rozpoczynający się dialog pomiędzy ukraińskim a rosyjskim kierownictwem nie może w żadnym wypadku "ulec wykolejeniu". Powołana do życia grupa kontaktowa, do której należą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE, musi skoncentrować się na zaprzestaniu aktów przemocy i kontynuacji narodowego dialogu przy okrągłym stole - powiedział Steinmeier. Jego oświadczenie zostało opublikowane wieczorem na stronie internetowej niemieckiego MSZ. Szefowie dyplomacji trzech państw spotykają się od 2011 r. Omawiają zarówno kwestie polityki międzynarodowej, jak i współpracy regionalnej. Poprzednie spotkania odbyły się w maju 2011 r. w Kaliningradzie, w marcu 2012 r. w Berlinie i w maju 2013 r. w Warszawie.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP