Siły ukraińskie zniszczyły posterunek separatystów w okolicach Słowiańska


Ukraińskie siły przejęły i zniszczyły nielegalny punkt kontrolny separatystów w okolicach Słowiańska - poinformowały służby prasowe SBU. Wcześniej Gwardia Narodowa podała, że w ramach drugiego etapu operacji antyterrorystycznej jej oddziały zablokowały wszystkie drogi wjazdowe do Słowiańska.

02:44

- Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zakłada, że wkrótce nawiąże kontakt z obserwatorami, uprowadzonymi we wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów - oświadczył w piątek wieczorem w Wiedniu wyższy przedstawiciel OBWE.

- Mamy nadzieję, że będzie to możliwe jutro (w sobotę - red.) - powiedział wicedyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE Claus Neukirch, występując w programie informacyjnym ZiB24 austriackiej telewizji publicznej ORF.

00:06

Według dobrze poinformowanych źródeł na które powołuje się agencja Reuter, Amerykanie chcą nałożyć sankcje na współpracowników i osoby z bliskiego otoczenia prezydenta Putina. Z kolei Unia Europejska zamierza skupić się na osobach odpowiedzialnych za niepokoje we wschodniej Ukrainie.

00:04

W poniedziałek podane zostaną nazwiska 15 obywateli Rosji, na których Unia Europejska nałoży dodatkowe sankcje.

00:02

Unia Europejska i USA zamierzają nałożyć dodatkowe sankcje na pojedynczych obywateli Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie - podaje agencja Reuter.

23:45

Pentagon poinformował, że rosyjskie samoloty kilkukrotnie, w ciągu ostatniej doby, naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy.

23:08

W serwisie Twitter pojawiło się zdjęcie dokumentów uprowadzonych obserwatorów OBWE:

22:29

Szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow wyraził zaniepokojenie sytuacją w południowo-wschodniej części Ukrainy w rozmowie z przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Martinem Dempseyem.

W rozmowie telefonicznej, o której informują - powołując się na resort obrony - rosyjskie media, generał Gierasimow mówił, że od 22 kwietnia nowe ukraińskie władze zaczęły "aktywną fazę operacji siłowej, która doprowadziła do ofiar w ludziach".

Gen. Gierasimow mówił też o koncentracji przez Ukrainę na granicy z Rosją "znacznych sił", w tym "zmechanizowanych grup manewrowych przeznaczonych do działalności dywersyjnej", a także o zwiększeniu aktywności wojskowej NATO w pobliżu granic z Rosją. Dodał, że zaniepokojenie Rosji budzi też awiacja USA i amerykańscy żołnierze w trzech krajach bałtyckich i w Polsce, a także okręty Sojuszu na Morzu Czarnym.

Szef rosyjskiego sztabu generalnego, jak podają rosyjskie media, poinformował amerykańskiego rozmówcę o rozpoczęciu ćwiczeń rosyjskich grup dwóch okręgów wojskowych - Południowego i Zachodniego - a także o planowanych lotach maszyn rosyjskich sił powietrznych przy granicy.

21:49

Waszyngton konsultuje się ze swymi partnerami, tak aby nowe sankcje, które zostaną ewentualnie nałożone na Rosję, były bardziej dotkliwe dla rosyjskiej gospodarki - powiedział amerykański minister finansów (skarbu) Jack Lew. - Współpracujemy z naszymi zagranicznymi partnerami, tak aby upewnić się, że gdy nałożymy (nowe sankcje na Rosję), to zrobimy to w sposób skuteczny - powiedział Lew w wywiadzie radiowym

21:26

Zachód nie powinien odpychać Rosji, ponieważ mogłaby stać się przez to jeszcze bardziej "agresywna i nieprzewidywalna" - ocenił prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili w opublikowanej w piątek rozmowie z agencją AP. - Należy jasno powiedzieć Rosji, że relacje między sąsiadami czy państwami na całym świecie nie powstają poprzez militarne interwencje - powiedział Margwelaszwili. Jednocześnie państwa Zachodu nie powinny odpychać Rosji, ponieważ może to sprawić, że stanie się "jeszcze bardziej agresywna, nieobliczalna i niebezpieczna" - dodał.

21:12

W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie samoloty wielokrotnie naruszyły ukraińską przestrzeń powietrzną. - podała agencja AP, powołując się na źródła zbliżone do amerykańskich władz.

20:55

20:05

Ukraińska ambasada pokazuje, jak wygląda sytuacja na granicy z Rosją:

20:01

Ukraińskie siły zniszczyły zajmowany przez prorosyjskich separatystów punkt kontrolny na obrzeżach Słowiańska - poinformowała "Ukrainska Prawda".

19:23

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić, by nie dopuścić do zniszczenia tego państwa.
19:18

"Jestem niezwykle zaniepokojony doniesieniami o porwaniu obserwatorów OBWE, w tym jednego obywatela Szwecji. Muszą zostać niezwłocznie uwolnieni" - napisał na Twitterze szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt.

19:06

Amerykański niszczyciel Donald Cook opuścił w piątek Morze Czarne. Okręt wysłano w ten region, aby uspokoić sojuszników i partnerów USA zaniepokojonych zajęciem Krymu przez Rosję - poinformowały służby prasowe marynarki wojennej USA w oficjalnym komunikacie.

18:35

Lider separatystów ze Słowiańska poinformował, że wśród uprowadzonych obserwatorów OBWE może znajdować się "szpieg z Kijowa"

18:32

Siergiej Ławrow przekazał szefowi niemieckiemu MSZ, że przemoc na Ukrainie musi zostać powstrzymana, zwłaszcza " posługiwanie się wojskiem i uzbrojonymi radykalnymi nacjonalistami".

18:03

Uzbrojeni separatyści opanowali w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy autobus z misją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) - poinformowało ukraińskie MSW.

W skład grupy wchodzi 7 przedstawicieli OBWE i pięciu członków ukraińskich sił zbrojnych. Są przetrzymywani w Słowiańsku w budynki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, opanowanym przez prorosyjskich separatystów.

Według niemieckiego resortu obrony w skład misji wchodzi trzech wojskowych z Niemiec i po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii.

"Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia" - napisało MSW w oświadczeniu.

17:59

- Nie oddamy miasta - powiedział na konferencji prasowej lider separatystów, samozwańczy burmistrz Słowiańska Wiaczesław Ponomariow. - Zamierzamy zrobić wszystko co możliwe, żeby stawić opór - dodał - Miasto jest blokowane, jesteśmy gotowi go bronić - podkreślił.

17:26

Brytyjski premier David Cameron poinformował, że rosyjska odmowa wsparcia dla procesu zainicjowanego w Genewie oznacza, że wobec Rosji będą musiały zostać zastosowane kolejne sankcje.

17:14

Firma energetyczna DTEK ukraińskiego multimiliardera Rinata Achmetowa poinformowała, że może przerwać dostawy energii dla odbiorców na Krymie, zaanektowanym w marcu przez Rosję, z powodu zadłużenia, głównie dużych kompanii. DTEK Krymenergo, który zapewnia dystrybucję energii elektrycznej na Krymie, powiadomił, że zadłużenie sięga 60 mln dolarów. "Krytyczna sytuacja" sprawia, że zagrożone są dostawy energii elektrycznej na całym Półwyspie; może to doprowadzić do "przymusowych przerw w dostawach, które mogą dotknąć każdego, w tym i odbiorców indywidualnych" - napisano w oświadczeniu firmy.

17:09

Rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis poinformował, że Rosja odmówiła udziału w konsultacjach, które miały zostać przeprowadzone pomiędzy stronami porozumienia z Genewy.

16:50

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony potwierdza, że nie ma kontaktu z obserwatorami OBWE na wschodzie Ukrainy

16:30

W Doniecku jest specjalny wysłannik TVN24 Łukasz Gonciarski, który komentuje napływające z Ukrainy doniesienia:

Łukasz Gonciarski o najnowszych informacjach napływających z Ukrainy
Łukasz Gonciarski o najnowszych informacjach napływających z Ukrainy Hromadske.tv, tvn24
16:13

Napięta sytuacja na Ukrainie wymusza na europejskich przywódcach rewizję dotychczasowej polityki energetycznej:

16:03

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stanie na czele delegacji, która pojedzie do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Będzie mu towarzyszył m.in. minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca. W programie wizyty znajdzie się również spotkanie Jaceniuka z premierem Włoch i papieżem Franciszkiem.

15:42

Po krótkiej konferencji prasowej Angela Merkel i Donald Tusk udali się na rozmowy m.in. ws. bezpieczeństwa energetycznego i ewentualnej unii energetycznej.

Rozmowy w Berlinie to kontynuacja spotkań premiera z unijnymi przywódcami w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. W środę w Brukseli Tusk spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, w czwartek w Paryżu - z prezydentem Francois Hollande'em.

15:39

- Europa nie może być bezradna w stosunku do agresywnej polityki, jakiej jesteśmy świadkami na wschodzie - powiedział szef polskiego rządu. - To, co dzieje się na Ukrainie to być może kryzys permanentny i dlatego wymaga nowej polityki w stosunku do wschodu - dodał.

15:37

- Dzisiaj musimy być niezwykle konsekwentni w obronie europejskich wartości - zaznaczył Donald Tusk.

15:36

W Berlinie trwa wspólna konferencja prasowa Donalda Tuska i Angeli Merkel. - Rozmawiałam z prezydentem Rosji i podkreśliłam, że w mojej opinii Ukraina zrobiła wiele, by rozwiązać konflikt. Rosja natomiast nie wywiera wystarczającego wpływu na separatystów - powiedziała niemiecka kanclerz. - Będziemy musieli działać, wspólnie ze wszystkimi państwami UE - podkreśliła, dodając, że o ewentualnych dalszych sankcjach dla Rosji będą rozmawiali szefowie dyplomacji krajów członkowskich.

15:19

Trzeba położyć kres szaleństwu na Ukrainie - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, nawiązując do sytuacji na wschodzie Ukrainy i rosnącego napięcia na linii Moskwa-Kijów. - Nie ma już dużo czasu, aby zakończyć to szaleństwo - oświadczył Steinemeier w Tunisie na wspólnej konferencji prasowej ze swym francuskim kolegą Laurentem Fabiusem. - Rosja powinna respektować suwerenność innych krajów, tym bardziej, że sama jest przywiązana do swojej własnej suwerenności. We wschodniej części Ukrainy obserwuje się eskalację (napięcia). Niemcy i Francja wspólnie występują z apelem o deeskalację - powiedział z kolei Fabius.

15:09

UE kontynuuje pracę nad ewentualnym zaostrzeniem sankcji wobec Rosji w związku z eskalacją kryzysu ukraińskiego. Robi to jednak niezależnie od decyzji USA w tej sprawie - oświadczył rzecznik szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, Michael Mann.

14:51

Rzecznik MSZ Ukrainy: utracono łączność z obserwatorami OBWE w obwodzie donieckim. Jak dodał, mogli oni zostać uprowadzeni przez terrorystów

14:47
14:40

Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius powiedział, że państwa UE wciąż rozważają wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Dodał jednak, że wszystkie podejmowane środki powinny zmierzać ku deeskalacji napięcia.

14:38

Przed lotniskiem w Kramatorsku:

14:28

Ukraina nie jest członkiem MTK. Jednak 17 kwietnia rząd w Kijowie zaakceptował jurysdykcję MTK w sprawie przeprowadzenia śledztwa dotyczącego wydarzeń, które miały miejsce na Ukrainie między 21 listopada 2013 roku a 22 lutego bieżącego roku, gdy parlament odsunął od władzy prezydenta kraju Wiktora Janukowycza. W tym okresie podczas antyrządowych demonstracji w Kijowie i innych miastach zginęło ponad 100 osób, a blisko 2 tys. zostało rannych.

13:57
13:53

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego otworzył wstępne śledztwo ws. zarzutów o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości przez władze Ukrainy tuż przed obaleniem Wiktora Janukowycza.

13:51

Przywódcy państw uczestniczący w Pradze w spotkaniu z okazji piątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego zaapelowali w piątek do Rosji, aby wycofała swoje wojska znad granicy z Ukrainą.

Z kolei do Ukrainy zaapelowano "by zgodnie z ustaleniami konferencji w Genewie przeprowadziła decentralizację władzy w kraju". Wyrażono też poparcie dla wyborów na Ukrainie, które odbędą się 25 maja. - Ważne jest udzielenie wsparcia Ukrainie w przeprowadzeniu wolnych, w pełni demokratycznych i spokojnych wyborów - powiedział na konferencji prezydent Bronisław Komorowski.

13:40

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina w rozmowie telefonicznej do jasnego opowiedzenia się za porozumieniem z Genewy i do włączenia się w realizację przyjętych tam ustaleń w sprawie Ukrainy.
13:12
13:11

12:58

12:57

12:49

Przekroczenie przez wojska rosyjskie granic ukraińskich zostanie potraktowane jak inwazja, a uczestniczący w niej żołnierze będą likwidowani - oświadczył w piątek szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski.

12:42

Władimir Putin i Angela Merkel wezwali do trójstronnych rozmów Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej na temat przesyły rosyjskiego gazu - oświadczył Kreml.

12:38

Operacja antyterrorystyczna przeciwko prorosyjskim separatystom w Słowiańsku, na wschodzie Ukrainy, jest utrudniona ze względu na brak poparcia ze strony mieszkańców miasta i lokalnej milicji – oświadczył szef operacji generał Wasyl Krutow. Zadeklarował, że celem działań antyterrorystów jest wyłącznie neutralizacja uzbrojonych buntowników. Zapewnił, że ludność cywilna nie ucierpi podczas operacji.

12:35
12:19

Ukraińskie siły antyterrorystyczne przystępują do całkowitej blokady opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska na wschodzie kraju - poinformował szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski. Według niego celem blokady, w którą zaangażowano wojsko, jest odcięcie separatystów od wsparcia z zewnątrz

12:02
12:00

Ukraińskie wojska rozpoczęły drugą fazę operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku.

11:54

W rozmowie z rozgłośnią Głos Ameryki ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew powiedział, że po południowo-wschodniej stronie granicy stwierdzono koncentrację artylerii, personelu z centralnego i północnego okręgu wojskowego, a także ok. 200 czołgów i wyrzutnie rakietowe Grad.

11:48

Śmigłowiec ukraińskich sił powietrznych eksplodował na lotnisku wojskowym w Kramatorsku na wschodzie kraju, gdzie trwa operacja antyterrorystyczna przeciwko separatystom prorosyjskim – podało Centrum Antyterrorystyczne w Kijowie. Maszyna została ostrzelana przez snajpera. Ranny został dowódca załogi – poinformował szef Centrum Wasyl Krutow.

11:42

Prezydent USA Barack Obama potwierdził, że będzie dziś rozmawiał z europejskimi przywódcami na temat sytuacji na Ukrainie. Obama ponownie zagroził kolejnymi sankcjami wobec Rosji.

11:38
11:14

Zerwanie współpracy z Rosją może być "krytyczne" dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego - oznajmił cytowany przez agencję Interfax Władimir Putin. Prezydent Rosji dodał, że Rosja powinna zwiększyć produkcję systemów antyrakietowych.

10:52

Na Twitterze pojawiły się doniesienia o dużej eksplozji w Kramatorsku:

10:50
10:47

Rosyjskie wojsko podczas manewrów zbliżyło się na odległość 1 km do ukraińskiej granicy - podało ukraińskie ministerstwo obrony. Granicy jednak Rosjanie nie przekroczyli.

10:32

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oznajmił, że celem Rosji jest "militarna i polityczna" okupacja Ukrainy. Zdaniem Ukraińca, Rosja chce rozpętać trzecią wojnę światową.

10:31

10:28

09:54

- Kijów prowadzi wojnę przeciwko własnemu narodowi. To krwawa zbrodnia i ci, którzy popchnęli do niej armię, zapłacą, jestem pewien, i staną przed obliczem sprawiedliwości - oznajmił szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podczas spotkania z młodymi dyplomatami.

09:25

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow podkreślił na Facebooku, że "operacja antyterrorystyczna" na wschodzie kraju nie została zawieszona i przebiega nadal. "Terroryści powinni mieć się cały czas na baczności. Cywile nie mają się czego bać" - napisał Awakow.

09:21
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23
08:59

Rosjanie poinformowali, że od dziś między anektowanym przez nich Krymem a resztą Ukrainy zaczną obowiązywać procedury jak na "granicy międzypaństwowej".

08:54
08:46
08:38

Władze Dniepropietrowska potwierdziły zatrzymanie dwóch Białorusinów pod zarzutem szpiegowania dla Rosji - donosi portal naviny.by, powołując się na ukraińską agencję Unian.

Jednym z nich jest dziennikarz pracujący dla rosyjskiej telewizji NTV Stiepan Czyruch. Tożsamości drugiego z nich nie ujawniono.

08:17
07:59
07:50

Zmasakrowane zwłoki, które znaleziono we wtorek razem z ciałem zamordowanego deputowanego Wołodymyra Rybaka, to student z Kijowa - poinformował w telewizyjnym wywiadzie były szef MSW Jurij Łucenko. Ciało nosiło ślady "brutalnych tortur".

Po odnalezieniu we wtorek ciała Rybaka pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie akcji antyterrorystycznej, którą wcześniej przerwano m.in. ze względu na święta wielkanocne.

07:15
07:05

Siedem osób zostało rannych w wyniku eksplozji w punkcie kontrolnym zwolenników jedności Ukrainy na wjeździe do Odessy na południu kraju - podał w piątek Interfax-Ukraina. Doniesienia mówią, że wybuchł tam granat wyrzucony z przejeżdżającego samochodu.

Wiadomość o granacie rozpowszechniana jest w sieciach społecznościowych; oficjalne źródła na razie nie potwierdziły tej informacji ani jej nie zaprzeczyły.

Do eksplozji doszło ok. godz. 4 (3 czasu polskiego) - twierdzą świadkowie, na których powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Punkt kontrolny, na którym doszło do zdarzenia, znajduje się na tzw. Siódmym Kilometrze, przy znanym w Odessie bazarze. Punkt został zorganizowany przez działaczy odeskiego Euromajdanu przy współpracy z milicją.

Ranni, wśród których jest milicjant, zostali przewiezieni do szpitala.

06:34
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z CZWARTKU

Autor: pk / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: