Świat

Selfie z rozbitym dronem. Cenna maszyna wojska USA spadła na pustynię

Świat

Twitter | Steven NabilDron rozbił się na południu Iraku

Amerykański dron MQ-1C Gray Eagle rozbił się na pustyni w południowym Iraku. Do maszyny jako pierwsi dotarli okoliczni mieszkańcy, którzy robili sobie z nią zdjęcia. Jeden z Irakijczyków swoje selfie z dronem wrzucił do sieci. Okoliczności rozbicia się maszyny nie są znane.

Amerykańskie wojsko poinformowało w poniedziałek jedynie o tym, że nad południowym Irakiem zaginął dron MQ-1. Maszyna miała wracać z misji bojowej do bazy. Zapewniono, że nie została zestrzelona, ale po prostu rozbiła się z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn.

Cenna maszyna na pustyni

Dzień później, we wtorek wieczorem leżącą na piasku maszynę znaleźli lokalni mieszkańcy z prowincji Samawa na południu Iraku. Jeden z nich zrobił serię zdjęć i selfie z rozbitym dronem w tle. Na miejscu szybko pojawiłli się iracka policja, wojsko i przedstawiciele sił zbrojnych USA. Maszyna nie wygląda na poważnie uszkodzoną, więc prawdopodobnie zostanie szybko rozmontowana i wywieziona do jednej z pobliskich amerykańskich baz.

Amerykanie mają powody, żeby dbać nawet o rozbitego drona. Choć w oficjalnym komunikacie mowa o zaginięciu maszyny oznaczonej MQ-1 Predator, to na zdjęciach wyraźnie widać, że jest to znacznie bardziej zaawansowana wersja MQ-1C Gray Eagle. Każdy taki dron kosztuje około 25 mln dolarów. To najnowocześniejszy bezzałogowiec ze średniej kategorii wagowej, który pozostaje w bezpośredniej dyspozycji wojsk lądowych USA.

Maszyny MQ-1C mają za zadanie prowadzić zwiad, wskazywać cele do nalotów i ostrzału artyleryjskiego, eskortować konwoje i wykrywać bomby pułapki, oraz przeprowadzać precyzyjne uderzenia przy pomocy małych bomb i rakiet. Docelowo Amerykanie chcą mieć 150 takich maszyn. Teraz mają niecałe 100.

Choć nie ma na ten temat oficjalnych informacji, to najpewniej są szeroko wykorzystywane w Iraku i Syrii podczas walk z fanatykami Państwa Islamskiego.

Polskie wojsko może wzbogacić się o większego brata MQ-1C, czyli MQ-9 Reaper

Amerykański dron MQ-9 Reaper
Amerykański dron MQ-9 ReaperUSAF

Autor: mk//rzw / Źródło: tvn24.pl, Air Force Times

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Steven Nabil

Tagi:
Raporty: