SDF się wycofują, "by powstrzymać rozlew krwi". Damaszek zadowolony

TVN24


Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wycofują się na nowe pozycje z dala od turecko-syryjskiej granicy w północno-wschodniej Syrii zgodnie z ustaleniami porozumienia, by powstrzymać rozlew krwi i chronić mieszkańców regionu przed atakami ze strony Turcji - oświadczyły w niedzielę dowodzone przez Kurdów oddziały. Władze w Damaszku z zadowoleniem przyjęły tę deklarację.

"SDF wycofują się na nowe pozycje z dala od turecko-syryjskiej granicy w północno-wschodniej Syrii zgodnie z ustaleniami porozumienia, by powstrzymać rozlew krwi i chronić mieszkańców regionu przed atakami ze strony Turcji" - brzmi oświadczenie SDF. Główny trzon tego arabsko-kurdyjskiego sojuszu stanowią kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za grupę terrorystyczną.

Ofensywa Turcji i uzgodniony rozejm

Od 9 października Turcja prowadziła w północno-wschodniej Syrii ofensywę zbrojną wymierzoną w Kurdów z YPG. Zakończył ją uzgodniony na linii USA-Turcja rozejm, który dał Kurdom czas na wycofanie się z obszarów przy samej granicy.

ZAWIESZENIE BRONI W SYRII. CZYTAJ WIĘCEJ >

TURECKA OFENSYWA W SYRII. RAPORT SPECJALNY >

Do wycofania z pasa o szerokości 30 km dochodzi obecnie w ramach porozumienia zawartego w Soczi w tym tygodniu przez prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Zgodnie z umową, rosyjska policja wojskowa i syryjska straż graniczna mają w ciągu 150 godzin, licząc od środy 23 października, oczyścić z bojowników YPG szeroką strefę przygraniczną w północno-wschodniej Syrii. Termin mija w najbliższy wtorek.

Kim są KurdowieMaciej Zieliński / PAP

Damaszek zadowolony

SDF podkreśliły w niedzielę, że po ich wycofaniu wzdłuż granicy rozstawione zostaną siły rządowe. Kurdowie wezwali Rosję, by zagwarantowała rozpoczęcie "konstruktywnego dialogu" między syryjskim rządem prezydenta Baszara al-Asada a kurdyjską administracją w północno-wschodniej Syrii. Moskwa jest sojusznikiem Damaszku. Jak poinformowała państwowa syryjska agencja SANA, deklarację SDF z zadowoleniem przyjął syryjski rząd. Zdaniem Damaszku wycofanie "usunie główny pretekst dla rażącej tureckiej agresji na (syryjskie - red.) terytorium". Agencja Reutera zauważa, że porozumienie z Soczi pozwala na pierwszy od lat powrót sił Asada na obszary przy granicy z Turcją. Władze w Damaszku podkreśliły, że pomogą obywatelom w integracji, "co każdemu utoruje drogę powrotu do narodowej jedności Syrii, na ziemiach i wśród ludzi". Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku.

Turecko-syryjskie starcia

SANA w niedzielę informowała o starciach między armiami Turcji i Syrii w pobliżu przygranicznego miasta Ras al-Ajn. Informacji tych Ankara dotychczas nie potwierdziła.

Tureckie ministerstwo obrony doniosło o śmierci jednego tureckiego żołnierza w Ras al-Ajn. Pięciu odniosło rany.

Turecka ofensywa w północnej SyriiPAP/Reuters

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
0