Świat

Schetyna w Paryżu i Berlinie. O Ukrainie, Bliskim Wschodzie i polityce klimatycznej

Świat

Aktualizacja:
Schetyna w Berlinie
tvn24Steinmeier i Schetyna spotkali się w Berlinie

Polsko-niemiecki głos może znaczyć w Europie jeszcze więcej - powiedział w czwartek w Berlinie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że Polska i Niemcy mają "wspólne spojrzenie" m.in. na konflikt rosyjsko-ukraiński. Wcześniej szef polskiej dyplomacji odwiedził Paryż, gdzie spotkał się z ministrem Laurentem Fabiusem.

Były to pierwsze oficjalne wizyty zagraniczne Schetyny po objęciu przez niego teki ministra spraw zagranicznych.

- Szanowni państwo, cieszę się, że mogę być dzisiaj w Berlinie dzień po przegłosowaniu wotum zaufania w polskim parlamencie dla polskiego rządu. Ten pomysł był dla nas jak najbardziej naturalny, żeby pierwszego dnia polski minister spraw zagranicznych mógł odwiedzić Berlin i Paryż - mówił Schetyna na wspólnej konferencji prasowej z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Podkreślił, że Niemcy i Francja - za sprawą współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego - są Polsce bardzo bliskie. - Jestem tu, w Berlinie, by rozpocząć nowy etap współpracy. Minister Steinmeier powiedział, że te relacje polsko-niemieckie są tak dobre, że trudno, żeby były lepsze, ale wydaje mi się, że powinniśmy spróbować - zadeklarował Schetyna.

Według Schetyny Polska i Niemcy mają wspólne spojrzenie na wiele spraw: konflikt rosyjsko-ukraiński, politykę wobec Białorusi, kwestię Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. W związku z tym - podkreślił szef MSZ - "polsko-niemiecki głos może znaczyć jeszcze więcej niż dzisiaj znaczy" i dodatkowo wzmacniać siłę Trójkąta Weimarskiego.

Przewodnictwo w OBWE

Minister spraw zagranicznych Niemiec mówiąc o sytuacji na Ukrainie, stwierdził: - Obaj jesteśmy zgodni co do tego, że porozumienie mińskie teraz jest naszym kierunkiem i kryterium, jeżeli chodzi o rozwój (sytuacji) w przyszłych dniach i tygodniach. To oznacza, że strefa buforowa określona w tym porozumieniu musi być dotrzymana.

Dodał, że wszyscy zagraniczni bojownicy i ciężki sprzęt zbrojny musi być wyprowadzony z Ukrainy. Zaznaczył, że ze Schetyną rozmawiał także o przejęciu przez Niemcy w ścisłej kooperacji z Polską przewodnictwa w OBWE w 2016 roku. - Może w Europie byliśmy nieco naiwni, mieliśmy wyobrażenie, że taka organizacja, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i współpracę w Europie już nie jest potrzebna. Ale kryzys na Ukrainie pokazał, jak jest ona ważna i jak bardzo jej potrzebujemy - powiedział niemiecki minister.

Rozmowy w Paryżu

Wcześniej Schetyna spotkał się w Paryżu z szefem dyplomacji Francji, Laurentem Fabiusem. - Przyjechałem do przyjaciół, do kraju, który jest naszym strategicznym partnerem, historycznym i politycznym przyjacielem – powiedział Schetyna. Z kolei Fabius mówił o tym, że Polska jest „wielkim partnerem” Francji; zapowiedział też ścisłą współpracę z naszym krajem. Schetyna zwrócił uwagę na znaczenie relacji na linii Warszawa-Berlin-Paryż w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zapowiedział spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego na początku listopada. - Czeka nas wiele pracy. Potrzebujemy stałych rozwiązań politycznych – oświadczył z kolei Fabius.

Polityka klimatyczna

Ważnym tematem rozmów w Paryżu była również polityka klimatyczna i unijne plany redukcji emisji CO2, którym poświęcony będzie pod koniec października szczyt UE w Brukseli. - Mamy tutaj porozumienie. Rozmawialiśmy o tym. Będziemy szukać najlepszego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Zobowiązania podjęte przez Polskę w 2008 roku są przez nas realizowane. Nie chcemy jednak przyspieszać na drodze do przebudowy polityki energetycznej w najbliższych latach, dziesięcioleciach. Tutaj mamy wspólne stanowisko” – podkreślił Schetyna. Fabius mówił z kolei o konieczności uzgodnienia wspólnego, unijnego stanowiska – co jak podkreślił – nie będzie łatwe. Ministrowie rozmawiali też o sytuacji w Syrii i Iraku. Fabius podkreślił, że nie można pozwolić, aby w regionie panował „barbarzyński terroryzm”. Fabius i Schetyna rozmawiali po angielsku, nie korzystali z usług tłumacza.

Autor: nsz / Źródło: PAP