TVN24 | Świat

Amnesty International o decyzji w sprawie likwidacji Memoriału: obraza pamięci ofiar Gułagu

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Marie Struthers, dyrektor Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Centralną, odniosła się do decyzji Sądu Najwyższego Rosji o likwidacji Memoriału. Określiła ją jako "obrazę pamięci ofiar Gułagu".

Sąd Najwyższy Rosji uwzględnił we wtorek wniosek prokuratury generalnej i zdecydował o likwidacji Memoriału, który od 30 lat dokumentował zbrodnie stalinowskie i bronił praw człowieka w Rosji

Marie Struthers, dyrektor Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Centralną, oświadczyła, że "Memoriał to szanowana organizacja praw człowieka, która stale pracowała nad dokumentowaniem okrucieństw i represji politycznych w czasie rządów Józefa Stalina i innych sowieckich przywódców". "Zamykając tę organizację, rosyjskie władze obrażają pamięć milionów ofiar Gułagu" - podkreśliła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Zamknięcie Memoriału to bezpośredni atak na prawo do wolności wypowiedzi i zrzeszania się. Wykorzystanie przez władze ustawy o 'zagranicznych agentach' w celu rozwiązania tej organizacji jest wyraźnym atakiem na społeczeństwo obywatelskie, którego celem jest wymazanie narodowej pamięci o represjach państwa. Decyzję o zamknięciu Memoriału należy natychmiast cofnąć" – dodała przedstawicielka Amnesty International.

Dokumentowanie represji stalinowskich

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" - powstał w 1989 roku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Organizacja ta od ponad 30 lat zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków.

Występując o zamknięcie tej organizacji odkłamującej historię Rosji, rosyjska prokuratura generalna argumentowała, że Memoriał wielokrotnie łamał prawo dotyczące "zagranicznych agentów", niewłaściwie oznaczając swoje materiały internetowe i drukowane publikacje. Za "zagranicznego agenta" Memoriał został uznany w 2016 roku.

Równolegle z wnioskiem do Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej o likwidację Memoriału w Moskiewskim Sądzie Miejskim, prokuratura w Moskwie złożyła wniosek o likwidację Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał, jego siostrzanej organizacji, które upublicznia przypadki łamania praw człowieka i prowadzi wykaz więźniów politycznych w Rosji. Sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach. 

Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości