Rumunia nie wpuści delegatów z Rosji i Białorusi na doroczną sesję OBWE

Źródło:
PAP

Radu Filip, rzecznik rumuńskiego ministerstwa spraw zagranicznych poinformował, że Rumunia nie zezwoli delegacjom z Rosji i Białorusi na udział w spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, które zaplanowano od 29 czerwca do 3 lipca w Bukareszcie.

- Decyzja strony rumuńskiej opiera się na znanym i konsekwentnym stanowisku Rumunii wobec Federacji Rosyjskiej, w kontekście toczonej przez nią agresywnej wojny przeciwko Ukrainie – oświadczył rzecznik MSZ. Jego wypowiedź cytuje w sobotę portal News.ro.

- Decyzja dotyczy wszystkich członków delegacji – parlamentarzystów i pracowników technicznych – dodał Filip. Decyzja dotyczy również delegacji Republiki Białorusi, która - jak podkreślił Radu Filip - "wspiera wojnę rozpoczętą przez Rosję" – oświadczył rzecznik.

Czytaj też: "Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

W komunikacie zaznaczono, że część członków rosyjskiej delegacji jest objętych restrykcjami UE.

Sesja poświęcona architekturze bezpieczeństwa

Tegoroczna, 31. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE odbędzie się w dniach 29 czerwca - 3 lipca 2024 r. w Bukareszcie. Jej tematem jest "Rola OBWE w obecnej architekturze bezpieczeństwa: Perspektywa parlamentarna".

Po kilku dniach debat, spotkanie zakończy się przyjęciem Deklaracji Bukareszteńskiej, zawierającej zalecenia w dziedzinie bezpieczeństwa, praw człowieka oraz kwestii gospodarczych i środowiskowych.

***

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) to organizacja międzynarodowa, której celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. 

Autorka/Autor:bż//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View