Putin otworzył w Moskwie ogromny meczet i szuka sojuszników


Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że ideologia Państwa Islamskiego wypacza i kompromituje islam. Ostrzegł też, że IS próbuje werbować adeptów także w Rosji.

Putin powiedział to na ceremonii otwarcia nowo wybudowanego meczetu w Moskwie, jednego z największych w Europie. W uroczystości uczestniczył też prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, którego kraj pokrył część kosztów budowy tej obliczonej na 15 tys. wiernych świątyni.

Świat muzułmański w Moskwie

Obecni byli też przedstawiciele kilkunastu państw świata muzułmańskiego, w tym Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Iranu, Jordanii, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuwejtu, Palestyny, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu i Turkmenistanu, a także przywódcy kilku regionów FR, m.in. Tatarstanu, Czeczenii, Dagestanu i Inguszetii.

Wśród obecnych byli też reprezentanci innych religii, w tym szef dyplomacji rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, metropolita wołokołamski Hilarion oraz nuncjusz apostolski w Rosji i Uzbekistanie, arcybiskup Ivan Jurković.

- Widzimy, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, gdzie terroryści z tzw. Państwa Islamskiego kompromitują wielką, światową religię - islam; sieją nienawiść, mordują ludzi, w tym duchownych; w sposób barbarzyński niszczą pomniki kultury światowej - oznajmił prezydent FR. Ocenił także, iż "ideologia IS oparta jest na kłamstwach, na otwartym wypaczaniu islamu".

Putin zauważył, że IS próbuje werbować adeptów również w jego kraju. Podkreślił, że "muzułmańscy liderzy Rosji odważnie, wykorzystując swój autorytet, przeciwdziałają ekstremistycznej propagandzie".

Wielki meczet

Budowa meczetu, wzniesionego w centrum stolicy Rosji na miejscu starego, zbudowanego w 1904 i rozebranego w 2011 roku, pochłonęła 170 mln dolarów. Głównym sponsorem budowy był pochodzący z Dagestanu biznesmen Sulejman Kerimow.

Powierzchnia nowej sześciopoziomowej świątyni jest 20 razy większa od powierzchni rozebranego meczetu - 19 tys. metrów kwadratowych. Świątynia ma 15 wejść. Została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. zainstalowano w niej 7 wind. Na terenie meczetu znajdują się też pomieszczenia do obrzędów i rytuałów, sala konferencyjna, muzeum historii islamu i galeria.

Świątynię wieńczy pokryta złotem kopuła o wysokości 46 metrów i średnicy 27 metrów, a także dwa duże minarety, mały minaret i cztery wieże. Duże minarety, wysokie na 78 metrów, nawiązują wyglądem do Wieży Spaskiej moskiewskiego Kremla i Wieży Soyembika kazańskiego Kremla. Mury meczetu wykończono marmurem sprowadzonym z Kanady. Wystrój wewnętrzny jest dziełem specjalistów z Turcji.

Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Północnym Kaukazie, środkowym Powołżu i na Uralu, a także w Moskwie i Petersburgu. Muzułmanie stanowią większość ludności w Inguszetii (98 proc.), Czeczenii (96 proc.), Dagestanie (94 proc.), Kabardo-Bałkarii (70 proc.), Karaczajo-Czerkiesji (63 proc.), Baszkirii (54,5 proc.) i Tatarstanie (54 proc.).

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości