Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Źródło:
PAP
Ukraińska armia: Rosjanie stracili samolot A-50
Ukraińska armia: Rosjanie stracili samolot A-50Nexta TV/mil.ru
wideo 2/2
Ukraińska armia: Rosjanie stracili samolot A-50Nexta TV/mil.ru

Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą flotę samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U - podał brytyjski wywiad. Miało do tego dojść przed tygodniem po utracie drugiej takiej maszyny.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony poinformował, że sytuacja ta prawdopodobnie będzie trwała przez czas wewnętrznego dochodzenia, mającego wyjaśnić przyczyny fiaska w ochronie kolejnego ważnego zasobu i tego, jak zmniejszać zagrożenia, jakie nadal stanowi ukraińska obrona powietrzna.

Dodano, że brak możliwości zapewniania codziennego dowodzenia i kontroli nad rosyjskimi operacjami lotniczymi najprawdopodobniej znacznie pogarsza świadomość sytuacyjną załóg lotniczych i jest to luka w zdolnościach, na którą Rosja nie może sobie pozwolić w będącej obszarem walk przestrzeni powietrznej wschodniej i południowej Ukrainy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

"Rosja będzie musiała zbadać opcje wypełnienia tej luki"

"Jest prawdopodobne, że Rosja będzie musiała zbadać opcje wypełnienia tej luki, w tym zmianę przeznaczenia samolotów i zaakceptowanie większego ryzyka w celu zapewnienia skutecznego wsparcia powietrznego, którego wymagają jej siły naziemne, ale którego prawdopodobnie nie otrzymują" - czytamy.

Brytyjski wywiad podał, że "to długotrwały problem, który prawie na pewno został zaostrzony przez uziemienie A-50 wspierających operacje".

Oceniono, że problem nadmiernej eksploatacji samolotów i zmęczenia załóg prawie na pewno nasili się po powrocie A-50 do operacji, gdy ich flota będzie coraz mocniej wykorzystywana i istnieje realna możliwość, że Rosja podejmie próbę przywrócenia do służby wcześniej wycofanych z użycia samolotów A-50, aby złagodzić ten problem.

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zhorov Igor/Shutterstock