Świat

Rosja ignoruje wnioski o ekstradycję Janukowycza

Świat

kremlin.ruWiktor Janukowycz po obaleniu znalazł schronienie w Rosji

Rosja w żaden sposób nie reaguje na wnioski o wydanie władzom Ukrainy zbiegłego w 2014 r. z kraju byłego prezydenta Wiktora Janukowycza – oświadczył we wtorek przedstawiciel Prokuratury Generalnej w Kijowie Serhij Horbatiuk.

Mimo decyzji sądowych o aresztowaniu Janukowycza i jego ekstradycji na Ukrainę Moskwa nie udziela także informacji, czy znajduje się on na jej terytorium. Horbatiuk poinformował, że adwokaci Janukowycza przekazali ukraińskiej prokuraturze adres byłego prezydenta w Rosji, jednak tamtejsze władze również na to nie zareagowały.

- Przekazaliśmy te informacje organom Federacji Rosyjskiej, by je potwierdziły i zatrzymały Janukowycza. Minęły ponad dwa miesiące i żadnej odpowiedzi z ich strony nie otrzymaliśmy – powiedział prokurator.

Obalony prezydent

Janukowycz zbiegł z Ukrainy w lutym ubiegłego roku w wyniku masowych protestów, które trwały od listopada 2013 r. i były wymierzone w jego ekipę.

W kwietniu ubiegłego roku prokuratura generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie.

W styczniu bieżącego roku jeden z sądów rejonowych w Kijowie zdecydował o zaocznym aresztowaniu Janukowycza, co otworzyło władzom ukraińskim drogę do ubiegania się o jego ekstradycję z Rosji, gdzie ukrywa się od ucieczki z kraju. W styczniu także został za nim rozesłany list gończy Interpolu.

Janukowycz odpowiada pozwem

W poniedziałek ukraińskie media podały, że Janukowycz złożył w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu pozew przeciwko władzom w Kijowie za "regularne łamanie praw człowieka" wobec jego osoby.

Według londyńskiej kancelarii prawnej Joseph Hage Aaronson LLP, która reprezentuje interesy b. prezydenta, Janukowycz zarzuca władzom ukraińskim, że odbierają mu prawo do sprawiedliwego procesu sądowego, prawo do efektywnego śledztwa w sprawie zamachu na jego życie oraz prawo do obrony życia. Adwokaci Janukowycza uważają także, że jest on dyskryminowany ze względu na swój status i przekonania polityczne.

Według adwokatów ukraińska prokuratura, która prowadzi śledztwa przeciwko jego klientowi, poddawana jest naciskom politycznym mającym zapewnić ukaranie Janukowycza "na podstawie fałszywych oskarżeń". Obrońcy zbiegłego z kraju polityka są przekonani, że niektóre z tych oskarżeń "powstały jedynie w celu zastosowania sankcji wobec prezydenta Janukowycza ze strony Unii Europejskiej".

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: