"Zwycięstwo jedno, pieniądze różne". Świadczenie dla weteranów w Kazachstanie 17 razy wyższe niż w Rosji

Autor:
tas//rzw
Źródło:
ng.ru, rg.ru, Radio Swoboda

Rosyjscy weterani otrzymali w tym roku znacznie niższą jednorazową wypłatę z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej niż kombatanci z innych państw byłego Związku Radzieckiego. Eksperci w Moskwie uznali decyzję władz "za polityczny błąd".

"Zwycięstwo jedno, pieniądze różne" - komentowały wysokość tegorocznych jednorazowych wypłat przysługujących weteranom rosyjskie media. Kombatanci II wojny światowej w Rosji z okazji 76. rocznicy jej zakończenia otrzymali po 10 tysięcy rubli (ponad 500 zł). Wielokrotnie większe świadczenia przyznano weteranom w Kazachstanie (w przeliczeniu na rosyjską walutę po 175 tysięcy rubli, czyli prawie 9 tys. zł). Władze Uzbekistanu wypłaciły walczącym po 12 milionów sumów (86 tysięcy rubli, 4,3 tys. zł).

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"To nie pierwszy raz, kiedy władze rosyjskie wypłacają swoim weteranom znacznie mniej niż sąsiedzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). W minionych latach nawet biedne państwo mołdawskie zapłaciło swoim kombatantom z okazji Dnia Zwycięstwa czterokrotnie więcej niż państwo rosyjskie" - komentowała "Niezawisimaja Gazieta". W rozmowie z tym dziennikiem eksperci wskazywali, że decyzja władz Rosji w tej kwestii jest "politycznym błędem".

- Rażącą różnicę w płatnościach dla weteranów w Rosji i krajach WNP można wytłumaczyć jedynie destrukcyjną polityką naszego bloku finansowo-gospodarczego. Urzędnicy ci chcą inwestować wszystkie rosyjskie pieniądze tylko w amerykańskie lub europejskie papiery wartościowe. A nasz prezydent, niestety, ufa tym ludziom - mówił znany politolog Siergiej Markow.

Inni eksperci wskazywali, że różnica może wynikać z liczby kombatantów. W Rosji wypłaty przyznano 33 tysiącom osób. W Kazachstanie, według spisu z 2020 roku, pozostało ich ponad tysiąc, w Uzbekistanie - mniej niż tysiąc.

- W pewnym stopniu może to być wytłumaczeniem, ale nie usprawiedliwieniem. Biorąc pod uwagę wielkość krajów, skalę ich gospodarek i możliwości budżetów, tak duże różnice trudno uznać za akceptowalne. Okazuje się, że w porównaniu z Rosją w Kazachstanie są one siedemnastokrotnie wyższe, a w Uzbekistanie - ośmiokrotnie. A przecież ci, którzy brali udział w wojnie, są tacy sami, gdziekolwiek mieszkają - tłumaczył analityk gospodarczy Mark Gojchman.

Z budżetów federalnego i regionalnego

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" przypomniała w niedzielnej publikacji, kiedy na placu Czerwonym w Moskwie obchodzono Dzień Zwycięstwa, że przyznane weteranom pieniądze pochodzą z budżetów federalnego i regionalnego.

"Prawie 33 tysiące uczestników i inwalidów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (w latach 1941-45 - red.) otrzymało w tym roku federalną wypłatę w wysokości 10 tysięcy rubli. Są to weterani Wielkiej Wojny Ojczyźnianej z obywatelstwem rosyjskim, mieszkający na terenie naszego kraju oraz krajów bałtyckich - Łotwy, Litwy i Estonii. Wśród nich są żołnierze armii czynnej w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, partyzanci, oficerowie wywiadu, pracownicy przedsiębiorstw wspierających wojsko i marynarkę wojenną, korespondenci frontowi, obrońcy Leningradu, a także ci, którzy zostali ranni w wyniku działań wojennych" - przekazał dziennik.

Na Białorusi w tym roku weterani mieli nie otrzymać jednorazowych wypłat, jednak władze najwyraźniej zmieniły zdanie. Białoruska sekcja Radio Swoboda poinformowała w sobotę, powołując się na niezależne portale, że kombatantom przyznano po 1700 rubli (2,5 tys. zł).

II wojna światowa w EuropiePAP

Autor:tas//rzw

Źródło: ng.ru, rg.ru, Radio Swoboda

Pozostałe wiadomości