Świat

Ciche pogrzeby rosyjskich żołnierzy. Zginęli w Syrii? "To działo się tak szybko, nic nie wiemy"

Świat

tvn24Czy Rosja ukrywa informacje o śmierci swoich żołnierzy?

Pogrzeby w tajemnicy, utajnione okoliczności śmierci i rodziny zmuszone do milczenia. Tak do tej pory traktowano w Rosji żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie. Teraz podobny los spotyka tych, którzy walczą w Syrii, mimo że udział rosyjskich wojsk w tym kraju nie jest tajemnicą. Materiał "Faktów z Zagranicy".

O tym, że ministerstwo obrony Rosji ukrywa informacje o żołnierzach, którzy giną na Bliskim Wschodzie, jest przekonana grupa rosyjskich blogerów poszukująca w mediach społecznościowych informacji o wojskowych.

"Nic nie wiemy"

Jednym z dowodów ma być tajemnicza śmierć i utajniony pogrzeb żołnierza specnazu GRU, Fiodora Żurawlowa. Jego dowódca, który pojawił się na pogrzebie w rodzinnej miejscowości żołnierza w obwodzie briańskim, miał mówić, że ten zginął w operacji na północnym Kaukazie. Jednak wiele wskazuje na to, że poniósł śmierć w Syrii.

Najbliższa rodzina żołnierza nie chce rozmawiać z dziennikarzami. - Powiedzieli, że opowiedzą o tym później. To działo się tak szybko, nic nie wiemy - mówi krótko matka żołnierza.

Oficjalnie: śmierć trzech osób

Według nieoficjalnych informacji w Syrii stacjonuje od 2 do 4 tys. rosyjskich żołnierzy. To nie tylko piloci i obsługa samolotów, które od prawie trzech miesięcy bombardują pozycje terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, ale także żołnierze jednostek specjalnych. O nich mówi się na razie nieoficjalnie.

Oficjalnie Moskwa potwierdziła jak dotąd śmierć trzech osób: pilota bombowca zestrzelonego przez tureckie myśliwce; żołnierza piechoty morskiej, który brał udział w jego akcji poszukiwawczej oraz trzeciego żołnierza z bazy pod Latakią, który miał popełnić samobójstwo.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że straty Rosji na Bliskim Wschodzie są dużo wyższe.

"Fakty z zagranicy" - od poniedziałku do piątku o 20:00 w TVN24 Biznes i Świat

Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa Islamskiego
Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa IslamskiegoMO Rosji
wideo 2/27

Autor: ts / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: