Wojna czy rozmowy? Kreml ma problem. Brytyjski wywiad o nastawieniu Rosjan

Autor:
adso
Źródło:
PAP

Już tylko 25 procent Rosjan chce kontynuowania walk z Ukrainą - wskazują Brytyjczycy w codziennej aktualizacji wywiadowczej analizujący doniesienia niezależnych rosyjskich mediów. Powołują się one na wewnętrzne dane zbierane przez służby Kremla.

Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie znacząco spada, szczególnie od czasu "częściowej mobilizacji" z września - przekazało ministerstwo obrony w Londynie.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według przywoływanych przez niezależne rosyjskie media danych zebranych na użytek wewnętrzny przez Federalną Służbę Ochrony, 55 procent Rosjan opowiada się za rozmowami pokojowymi z Ukrainą. Tylko 25 procent twierdzi, że popiera kontynuowanie konfliktu.

Wyniki te są zbieżne z innym sondażem z października, w którym 57 procent respondentów mówiło, że jest za rozmowami, podczas gdy w kwietniu tego roku aż około 80 procent Rosjan twierdziło, że popiera "operację" - dodano w komunikacie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dzwonią, by poddać się i uratować życie. Infolinia dla rosyjskich poborowych >>>

"Pomimo wysiłków władz rosyjskich mających na celu wymuszenie wszechobecnej kontroli środowiska informacyjnego, konflikt stał się coraz bardziej namacalny dla wielu Rosjan od czasu 'częściowej mobilizacji' z września 2022 roku. W sytuacji, gdy Rosja zapewne nie osiągnie większych sukcesów na polu walki w ciągu najbliższych miesięcy, utrzymanie nawet milczącej aprobaty dla wojny wśród społeczeństwa będzie prawdopodobnie coraz trudniejsze dla Kremla" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości