TVN24 | Świat

Ambasador Estonii w Rosji uznany za persona non grata

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Ambasador Estonii w Moskwie Margus Laidre został uznany przez Rosję za osobę niepożądaną. Ma on opuścić kraj w ciągu tygodnia - poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ. Decyzja ta ma być odpowiedzią na wydalenie przez Estonię dyplomaty z Rosji.

Rosyjski resort dyplomacji podał w komunikacie, że ambasador Estonii w Moskwie Margus Laidre został wezwany do MSZ. Wręczono mu notę, "w której wskazano, że na zasadzie wzajemności pracownik estońskiej misji dyplomatycznej w Moskwie zostaje uznany za persona non grata" - głosi komunikat.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rosyjski resort oświadczył, że wzywa Estonię, aby "zatrzymała się i nie komplikowała sytuacji" - w przeciwnym razie Rosja udzieli "nowej zdecydowanej odpowiedzi".

Zatrzymanie estońskiego konsula

6 lipca Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji poinformowała, że zatrzymała konsula z konsulatu estońskiego w Petersburgu w chwili, "gdy otrzymywał on od obywatela rosyjskiego materiały tajne, niedostępne dla estońskich dyplomatów".

Estońskie MSZ oświadczyło w odpowiedzi, że zatrzymanie dyplomaty było "ustawione", stanowiło prowokację, a wysunięte wobec niego zarzuty są bezpodstawne. Jeden z dyplomatów ambasady Rosji w Tallinie został w reakcji na działania strony rosyjskiej uznany za persona non grata.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP