Minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podkreślił, że działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w Unii Europejskiej i poza nią. - Popieramy propozycję G7, ale zależy nam, by uspokoić polskich przedsiębiorców - powiedział Kościński. W ten sposób odniósł się do propozycji wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw.
- Od wielu lat nasze działania ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią. Dlatego na każdym kroku podkreślamy, jak istotnym jest zwalczanie rajów podatkowych. Bardzo nas cieszy, że do kampanii o uczciwe opodatkowanie globalnych graczy dołącza coraz więcej państw. Komunikat grupy G7 odnośnie globalnego opodatkowania jest ważnym etapem toczących się od ponad dwóch lat prac na forum OECD i Unii Europejskiej – powiedział Kościński.
"Zależy nam, by uspokoić polskich przedsiębiorców"
Resort finansów poinformowało, że Polska bierze aktywny udział w pracach toczących się na forum OECD. Obecnie wciąż trwają dyskusje techniczne nad szczegółami propozycji. Jednym z debatowanych tematów jest poruszona na szczycie G7 kwestia minimalnego globalnego podatku. Grupa G7, która skupia najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa zachodnie, osiągnęła na początku czerwca porozumienie w sprawie opodatkowania globalnych firm i wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 procent.
Jak wyjaśniło MF, globalny minimalny podatek konstruowany jest na forum OECD w taki sposób, aby nie doprowadził do zwiększenia opodatkowania działających w Polsce uczciwych firm. Ani tych małych, korzystających ze stawki 9 proc. CIT, ani większych, korzystających z ulg B+R, IP-Box czy Polskiej Strefy Inwestycji. Zagwarantuje to projektowany teraz w OECD mechanizm tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej (substance-based carve-out). Po jego wdrożeniu żadna firma która rzeczywiście działa w Polsce - prowadzi produkcję, świadczy usługi i zatrudnia pracowników – nie zapłaci wyższego podatku.
- Popieramy propozycję G7, ale zależy nam, by uspokoić polskich przedsiębiorców. Właśnie tego dotyczyły moje słowa. Polskie stanowisko zawiera się w dwóch elementach - z jednej strony zależy nam, by wprowadzić minimalny podatek, a z drugiej zagwarantować obowiązywanie klauzuli substance-based carve-out – wyjaśnił minister Kościński.
Opodatkowanie firm
Ministerstwo Finansów wskazało, że celem propozycji OECD jest znaczne utrudnienie wyprowadzania nieopodatkowanych dochodów z krajów, gdzie zostały osiągnięte (np. z Polski), poza Unię Europejską. Podatek minimalny ma się pojawić wyłącznie w tych krajach, które stosują nieuczciwą konkurencję podatkową - np. w "wewnątrzunijnych rajach podatkowych", czyli w państwach, które pozwalają na to, aby firmy z innych krajów, za pośrednictwem zarejestrowanych w nich spółek-wydmuszek, wyprowadzały środki w miejsca, gdzie nie będą opodatkowane.
Dodano, że presja wywierana na raje podatkowe musi być silna i skoordynowana, bo nie dalej jak w maju tego roku Sąd Unii Europejskiej zdecydował, że Amazon nie zapłaci ok. 250 mln euro zaległych podatków Luksemburgowi. Sądowy spór z Komisją Europejską zakończył się pomyślnie dla koncernu, który dzięki pandemii wygenerował rekordowe zyski. Tylko w Europie w ubiegłym roku wyniosły one 44 mld euro. Uregulowanie kwestii podatkowych w takich sprawach wydaje się więc kwestią palącą – dodał resort.
Współpraca w obszarze VAT
Według MF, współpraca podatkowa to jeden z głównych obszarów działania resortu finansów. Oprócz prac na forum międzynarodowym dotyczących podatku CIT, toczą się także rozmowy dwustronne o współpracy w obszarze VAT.
Polska jest inicjatorem i liderem międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany informacji VAT. W styczniu 2020 roku z inicjatywy polskiego rządu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych 21 krajów UE, w trakcie którego Polska przedstawiła ofertę współpracy. Zdaniem resortu finansów propozycja spotkała się z bardzo dużym odzewem u najbliższych sąsiadów Polski, m.in. w krajach bałtyckich, w Czechach i na Słowacji.
Polska podpisała już wspólne deklaracje dotyczące pogłębienia współpracy podatkowej ze wszystkimi państwami Grupy Wyszehradzkiej, z Estonią i z Ukrainą.
- Chcemy stworzyć sieć dwustronnych umów o pogłębionej współpracy podatkowej, łączących ze sobą blisko współpracujące administracje. Będą one przewidywać automatyczny transfer danych o obrocie między państwami oraz wzajemne wsparcie przy wdrażaniu nowych technologii – podkreślił Tadeusz Kościński.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock