Nawalnemu grozi nawet 30 lat więzienia. Proces będzie się toczyć w kolonii karnej

Autor:
tas/dap
Źródło:
Meduza, BBC, PAP
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko NawalnemuReuters
wideo 2/3
Reuters Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu

W środę w Moskwie miała odbyć się kolejna rozprawa przeciwko znanemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu. Posiedzenie sądu zostało przełożone na 6 czerwca. Krytykowi Kremla postawiono szereg zarzutów, w tym "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu".

Moskiewski sąd nie podał, z jakiego powodu posiedzenie zostało przełożone. Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz napisała na Twitterze, że "wstępne przesłuchanie w sprawie karnej o [ekstremizm] przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu zostało przełożone na 6 czerwca".

Jarmysz poinformowała również, że "proces odbędzie się nie w moskiewskim sądzie miejskim, ale w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze nr 6 w obwodzie włodzimierskim", gdzie Nawalny obecnie odbywa karę.

"Taką decyzję rzekomo podjął sędzia. Już widzę, jak sędzia [sam] postanowił przenieść posiedzenie ze swojego przestronnego, klimatyzowanego gabinetu w Moskwie (gdzie mieszka on, a także prokuratorzy i adwokaci) na wieś w obwodzie włodzimierskim" - napisała Jarmysz na Twitterze.

W komentarzach pod wpisem rzeczniczki Nawalnego padały stwierdzenia, że posiedzenie zostało przeniesione do kolonii karnej po to, by zwolennicy opozycjonisty nie gromadzili się przed gmachem sądu w Moskwie.

CZYTAJ TAKŻE: "Nieznana choroba", wezwane pogotowie. Nie wykluczają "wolno działającej trucizny"

Lista zarzutów

Nawalny w zeszłym miesiącu poinformował, że wszczęto przeciwko niemu "absurdalne" śledztwo w sprawie terroryzmu, a zarzut ten może skutkować wyrokiem nawet 30 lat pozbawienia wolności.

W aktach sądowych stwierdzono, że zarzuty wobec krytyka Kremla dotyczą sześciu różnych artykułów rosyjskiego kodeksu karnego i obejmują m.in. rehabilitację nazizmu, utworzenie organizacji ekstremistycznej, publiczne nawoływanie do działalności ekstremistycznej, nakłanianie obywateli do łamania prawa, finansowanie działalności ekstremistycznej.

Niezależny portal Meduza napisał wcześniej, że akta nowej sprawy zawierają 3828 stron, a Nawalny nie ma możliwości, by się zapoznać z tymi materiałami.

Nawalny odsiaduje wyrok dziewięciu lat więzienia za rzekomą defraudację i obrazę sądu
Nawalny odsiaduje wyrok dziewięciu lat więzienia za rzekomą defraudację i obrazę sądu Reuters Archiwum

Odwieszony wyrok

Nawalny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych opozycjonistów w Rosji, przebywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w Mieliechowie (obwód włodzimierski), gdzie odsiaduje wyrok dziewięciu lat więzienia za rzekomą defraudację funduszy zbieranych na organizacje założone przez opozycjonistę i obrazę sądu. Wyrok w tej sprawie zapadł w marcu 2022 roku.

Wcześniej Nawalny przebywał w kolonii karnej o zwykłym rygorze w Pokrowie (ten sam obwód). Trafił tam na początku 2021 roku, kiedy Moskiewski Sąd Miejski odwiesił zawieszony wyrok dla opozycjonisty, skazanego w 2014 roku na 3,5 roku więzienia za domniemaną defraudację funduszy francuskiej firmy Yves Rocher.

Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia substancją chemiczną typu nowiczok. Zdaniem krytyka Kremla zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

Aleksiej NawalnyPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/dap

Źródło: Meduza, BBC, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości