Rada Gabinetowa ws. Ukrainy: będą zmiany w polityce imigracyjnej i wsparcie dla studentów

Świat

Rada Gabinetowa zastanawiała się nad możliwościami wsparcia Ukrainytvn24
wideo 2/36

Po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Bronisław Komorowski przedstawił plany działań na rzecz modernizacji Ukrainy. Zapowiedział zmiany w prawie imigracyjnym, a także wsparcie dla studentów ukraińskich studiujących w Polsce.

Komorowski podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady, że stara się nie nadużywać formuły Rady Gabinetowej i ogranicza te inicjatywy do spraw ważnych, gdzie istnieje potrzeba koordynacji polityki Polski.

- Istotnym kierunkiem uzgodnionej dalszej współpracy jest pewna modyfikacja polityki imigracyjnej między innymi w oparciu o (...) zwiększone zainteresowanie obywateli krajów Europy Wschodniej, w tym Ukrainy, przybywaniem do naszego kraju. Tutaj jesteśmy umówieni na współpracę w tym zakresie między rządem a Kancelarią Prezydenta - powiedział Komorowski.

Dodał, że potrzebne jest wsparcie dla ukraińskich studentów w Polsce, których jest w naszym kraju ok. 14 tys.

Wspólny głos

- Posiedzenie Rady Gabinetowej potwierdziło wspólny sposób myślenia i wolę współdziałania w kwestii koordynacji polityki polskiego wsparcia dla modernizacji Ukrainy - powiedział także prezydent Bronisław Komorowski. - Wszystkie działania polskich władz i służb mają jeden wspólny mianownik: jest nim Polska i jej interesy oraz bezpieczeństwo - zapewnił również premier Donald Tusk.

Prezydent zaznaczył, że chodzi nie tylko o bieżące reagowanie na zjawiska kryzysowe na Ukrainie i wokół Ukrainy, ale także działania planowane w zakresie modernizacji Ukrainy. - Tak, by była naszym dobrym rozwijającym się sąsiadem, (...) z którym będziemy mogli dobrze współpracować z korzyścią dla obu stron, także dla strony polskiej - oświadczył prezydent.

Pomoc w reformie samorządowej

- Oceniliśmy wspólnie jako bardzo zadowalającą do tej pory i otwierającą dobre perspektywy na przyszłość reformę samorządową na Ukrainie, która jest realizowana wspólnie na poziomie prezydenckim, rządowym i samorządowym. Jest zespół wspierający działania na Ukrainie - powiedział również prezydent, zapowiadając, że poseł PO Marcin Święcicki będzie monitorował i składał sprawozdania o postępach Ukrainy we wdrażaniu reformy samorządowej. - Jest projekt ustawy, oparty o polskie doświadczenia, który w najbliższych dniach ma pójść do odpowiedniej komisji w Radzie Najwyższej Ukrainy - powiedział Komorowski. Według niego nowy projekt "otworzy drogę do rozstrzygnięć na rzecz reformy samorządowej na Ukrainie". Na początku kwietnia ukraiński rząd zatwierdził koncepcję reformy samorządu lokalnego, przewidującą decentralizację władzy w kraju. W ciągu 2014 r. ma zostać stworzona niezbędna baza ustawodawcza, dotycząca organów władzy lokalnej, łącznie z określeniem kwestii ich finansowania. Na drugim etapie nastąpi reorganizacja organów samorządu lokalnego, a także przeprowadzone zostaną wybory.

"Wszystko podporządkowane naszym interesom"

Premier Donald Tusk podkreślił z kolei, że choć polskie władze angażują się na różne sposoby w pomoc dla Ukrainy, także poprzez działania na arenie międzynarodowej na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu, to "wszystkie działania bez wyjątku podporządkowane są naszym polskim interesom". - Szukamy takiego sposobu postępowania, w którym można uzyskać dobrą, pozytywną synergię pomiędzy potrzebami Ukrainy w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła, i jednocześnie Polski - podkreślił premier.

"Trzeba utrzymać międzynarodową jedność"

Przed posiedzeniem Rady premier zapewniał, że jego rząd będzie kontynuował starania, by "polski punkt widzenia (na kryzys na Ukrainie) był respektowany i realizowany przez wspólnoty państw zachodnich, w tym przede wszystkim UE, a także - choć w mniejszym stopniu - NATO". Szef rządu przekonywał, że ważne jest, by utrzymać "jedność UE w działaniach wobec Ukrainy".

- Trzeba utrzymać międzynarodową jedność wobec sytuacji na Ukrainie - wskazał z kolei premier Donald Tusk. Według niego, Polska powinna się angażować w sprawy Ukrainy, ale "nie bardziej niż sami Ukraińcy".

Rada Gabinetowa: prezydent i premier o potrzebie działań na rzecz Ukrainytvn24

Prezydent z rządem

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji.

Wtorkowa Rada Gabinetowa była czwartą zwołaną przez Bronisława Komorowskiego. Pierwszą zwołał jeszcze jako pełniący obowiązki głowy państwa w czerwcu 2010 roku w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Kolejna - w połowie czerwca 2011 roku poświęcona była polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a w lutym 2013 roku - dotyczyła planu działań ws. przyjęcia w Polsce euro.

Autor: kło/tr,mtom / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: