Putin zdradza kulisy ucieczki Janukowycza. "Zrobiliśmy to, o co prosił"

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Pavol FresoRosjanie podali pomocną dłoń Janukowyczowi

- Powiem to otwarcie. Wiktor Janukowycz poprosił o przewiezienie do Rosji - oznajmił Władimir Putin. Szczegóły ucieczki byłego prezydenta z Ukrainy pozostają nieznane, a dotychczas skala zaangażowania Rosji pozostawała niejasna. Słowa Putina potwierdzają, że to Rosjanie wywieźli Janukowycza z Krymu, gdzie widziano go ostatni raz.

Stwierdzenie Putina padło podczas jego długiego wystąpienia na konferencji Klubu Wałdajskiego w Soczi. Mówił tam między innymi o sytuacji na Ukrainie i ogólnie o kryzysie w tym kraju. Przy okazji napomknął krótko o byłym prezydencie.

- Powiem to otwarcie. Wiktor Janukowycz poprosił o przewiezienie do Rosji. Zrobiliśmy to, o co prosił - stwierdził rosyjski prezydent.

Wielka ucieczka na wschód

Szczegóły ucieczki byłego prezydenta Ukrainy pozostają niejasne. Rozpoczęła się ona 21 lutego, dzień po tym jak podczas zamieszek na Majdanie doszło do masowego użycia broni palnej i zginęło 75 osób, a ponad pół tysiąca zostało rannych. Po "spakowaniu" części kosztowności ze swojego pałacu pod Kijowem odleciał do Charkowa na wschodzie kraju. Stamtąd miał próbować odlecieć helikopterem w kierunku Ługańska i granicy z Rosją, ale służby i wojsko miały zagrozić poderwaniem myśliwców i zmusiły go do lądowania w Doniecku. Z Doniecka prezydent miał starać się uciec na pokładzie prywatnego odrzutowca, jednak służby graniczne nie zezwoliły na start. Zdesperowany Janukowycz miał wówczas przesiąść się do samochodu i odjechał na Krym. Dotarł tam 23 lutego. Później ślad po nim zaginął, aż pięć dni później objawił się na konferencji prasowej w rosyjskim Rostowie nad Donem. Słowa Putina potwierdzają, że na Krymie Janukowyczem "zaopiekowali" się Rosjanie. Według jednej z niepotwierdzonych plotek z końca lutego, prezydenta wywieziono do Rosji morzem, korzystając z bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, nad którą Ukraińcy nie mieli żadnej kontroli. Wypowiedź Putina czyni tę wersję wydarzeń prawdopodobną.

Materiał programu "Polska i Świat" z lutego o ucieczce Janukowycza

Prezydent na wygnaniu
Prezydent na wygnaniutvn24

Autor: mk\mtom\kwoj / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Pavol Freso

Tagi:
Raporty: