Putin oskarża Ukraińców o "nocny ostrzał artyleryjski"


Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że w nocy na wschodzie Ukrainy ponownie doszło do starć z użyciem artylerii. Putin zaapelował do władz w Kijowie o zaprzestanie walk i dialog z separatystami.

- Niestety, to co obserwujemy mówi nam, że walki trwają, a zeszłej nocy odnotowaliśmy ostrzał artyleryjski ze strony ukraińskiej - informował prezydent Rosji w rozmowie z telewizją Rossija 24. Putin nie chciał doprecyzować, kto stoi za atakiem, czy armia ukraińska, czy "prawicowe siły".

Kreml jedno, Putin drugie? Dezinformacja opinii publicznej

- Musimy doprowadzić do zakończenia wszystkich działań zbrojnych - zaapelował Putin do władz w Kijowie.

Prezydent Rosji ponowił również swoją pozytywną ocenę dla planu pokojowego przedstawionego przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę na początku tygodnia i jego decyzji o zawieszeniu broni. Podkreślił, że w sprawie wydarzeń na wschodzie Ukrainy "kluczem do sukcesu" będzie merytoryczna dyskusja między Kijowem a separatystami.

- Fakt, że prezydent Poroszenko ogłosił zawieszenie broni, to bardzo ważny krok na drodze do normalizacji sytuacji, bez tego nie da się prowadzić negocjacji, a Rosja na pewno będzie popierać takie działania - zapowiedział Putin w wywiadzie.

Słowa Władimira Putina stoją jednak w sprzeczności z wcześniejszym, piątkowym komunikatem Kremla. W nim administracja prezydenta Rosji oświadczyła, że "wstępna analiza" dokumentu, jaki przedstawił Petro Poroszenko wykazała, że nie jest to "zaproszenie do pokoju i rozmów", lecz "ultimatum wobec powstańców na południowym wschodzie Ukrainy, by złożyli broń". "Na razie brakuje głównego elementu: propozycji rozpoczęcia negocjacji pokojowych" - podkreślił Kreml.

Inne informacje nt. propozycji ukraińskiego prezydenta do czasu niedzielnego wywiadu Władimira Putina się nie pojawiły, trudno więc z całą pewnością stwierdzić, czy komunikat przekazany przez prezydenta Rosji obywatelom Rosji będzie miał pokrycie w deklaracjach, jakie zostaną przekazane Ukraińcom i zachodnim politykom w oficjalnych dokumentach Kremla.

Prezydent Ukrainy przedstawił w piątek 15-punktowy plan mający na celu uregulowanie sytuacji na wschodzie kraju - w obwodach donieckim i ługańskim - gdzie od połowy kwietnia trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej w tym dniu Poroszenko ogłosił tygodniowe zawieszenie broni w walkach z buntownikami.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości