Świat

Przed konklawe rozlosują pokoje dla kardynałów

Świat

CC BY-SA | Vincent de GrootKardynałowie zamieszkają w Domu Świętej Marty

W Domu świętej Marty w Watykanie, gdzie zamieszkają kardynałowie w czasie konklawe, pokoje zostaną im przyznane w drodze losowania - pisze włoska agencja Ansa. W hotelu tym znajdują się eleganckie apartamenty i zwykłe pokoje, które trzeba będzie sprawiedliwie przydzielić.

Po raz drugi, po konklawe w 2005 roku, Domus Sanctae Martae, zbudowany w latach 90. z inicjatywy Jana Pawła II, gościć będzie elektorów uczestniczących w wyborze papieża. Nie wszystkie pokoje są tam jednakowe. Oprócz ponad stu znakomicie wyposażonych mini-apartamentów, z dostępem do internetu i telewizją są tam też proste, mniej komfortowe pokoje.

Podzielić sprawiedliwie

Lepszych pokojów nie wystarczy dla wszystkich, bo na razie udział w marcowym konklawe zapowiedziało 116 ze 117 kardynałów z całego świata. Aby nikogo nie faworyzować i uniknąć niezadowolenia postanowiono wylosować pokoje dla purpuratów - podała agencja Ansa. Ci kardynałowie-elektorzy, którzy zamieszkają w "pokojach hi-tech", jak się przypomina, krótko będą cieszyć się wszystkimi urządzeniami zapewniającymi kontakt ze światem zewnętrznym. Z chwilą rozpoczęcia konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej zostaną pozbawieni dostępu do całej technologii. Zgodnie z przepisami konstytucji o wyborze papieża przeprowadzone zostaną kontrole, by sprawdzić, czy w Domu świętej Marty nie ma żadnych przedmiotów, umożliwiających kontakt ze światem zewnętrznym.

Autor: mn\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA | Vincent de Groot

Tagi:
Raporty: