Ukraińska prasa o wystąpieniu Komorowskiego: przypomniał o roli Ukrainy w Europie

Przemówienie Komorowskiego wywołało entuzjazm parlamentarzystów
Przemówienie Komorowskiego wywołało entuzjazm parlamentarzystów
Rada TV
Rada TVPrezydent Bronisław Komorowski zapewnił prezydenta Petra Poroszenkę o poparciu Polski dla europejskiej drogi Ukrainy

Ukraińskie media obszernie informują o wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kijowie i Bykowni. Wybijają słowa Polaka o tym, że Ukraina już w maju może otrzymać pozwolenie na ruch bezwizowy z Unią Europejską. Cytują też wystąpienie Komorowskiego, który stwierdził, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Europy.

"Prezydent Polski Bronisław Komorowski podczas swojego wystąpienia przed deputowanymi Rady Najwyższej Ukrainy potępił rosyjską agresję i odnotował bohaterstwo ukraińskich żołnierzy, którzy oddają życie za życie swojej Ojczyzny" - pisze portal censor.net.ua, komentując wizytę głowy państwa polskiego w ukraińskim parlamencie.

Bezpieczna Ukraina to bezpieczny świat

"Polska podaje rękę Ukrainie i powinna zrobić wszystko, by rękę Ukrainie podały inne narody świata zachodniego" - cytuje Komorowskiego censor.net.ua.

Z kolei portal Ukraińska Prawda wybija słowa polskiego prezydenta o tym, że zachodni świat powinien zrozumieć, iż będzie bezpieczny tylko wtedy, gdy bezpiecznie będzie na Ukrainie.

"Nie można nie dostrzegać, że na Ukrainie są żołnierze, czołgi, transportery opancerzone i artyleria agresora. Dziś na kłamstwa mogą przymknąć oczy tylko ślepcy" - pisze "Ukraińska Prawda", cytując słowa polskiego prezydenta.

"Popieramy wszelkie działania, które mają na celu rozwiązanie tego konfliktu, w szczególności porozumienie z Mińska. Mamy nadzieję, że będą one przestrzegane i wprowadzane jako sposób zapewnienia jedności terytorialnej i bezpieczeństwa Ukrainy" - wybija Ukraińska Prawda, dodając, że Komorowski podkreślił, że państwa UE uznają Ukrainę w granicach z 1991 roku.

"Zmiany tych granic wbrew narodowi Ukrainy nigdy nie zostaną zaakceptowane" - cytuje portal.

Polski prezydent w ukraińskim parlamencie

Ukraińskie media podkreślają, że Komorowski przemawiał w parlamencie Ukrainy przy pełnej sali, a deputowani często przerywali jego wypowiedź oklaskami.

Ukraińcy podkreślają też słowa Komorowskiego, w których zapewnia on Ukraińców o poparciu przez Polskę tego państwa na drodze do integracji europejskiej.

- Gdy nasze narody stają przeciwko sobie, zawsze korzysta na tym ten, kto chce naszego zniewolenia - cytuje portal korrespondent.net.

Będzie ruch bezwizowy?

Z kolei portal informacyjny lb.ua podkreśla słowa polskiego prezydenta o tym, że Ukraina niebawem może przejść na tryb bezwizowy z UE. Takie decyzje mogą zapaść, zdaniem Bronisława Komorowskiego, podczas szczytu UE, który odbędzie się w dniach 21-22 maja w Rydze.

"Takie jest też polskie stanowisko w sprawie ruchu bezwizowego" - pisze RBK-Ukraina, cytując polskiego prezydenta i przypominając, że wcześniej pojawiały się informacje, iż ta kwestia nie będzie poruszana podczas szczytu w Rydze.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: "Ukraińska Prawda", lb.ua, korrespondent.net, censor.net.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości