Świat

Pracownicy z Północy nie pojawili się rano w Kaesong

Świat

PAP/EPAPracownicy z Północy nie pojawili się w strefie przemysłowej Kaesong

Północnokoreańscy pracownicy nie pojawili się we wtorek rano w strefie przemysłowej Kaesong, prowadzonej wspólnie przez oba państwa koreańskie od 2004 roku.

W poniedziałek Korea Północna ogłosiła, że wycofuje swoich pracowników z Kaesong i zawiesza tam wszelką działalność. Tego samego dnia północnokoreańska agencja KCNA zacytowała sekretarza Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Kim Jang Gona, który miał powiedzieć, że Phenian przeanalizuje, czy zezwolić na dalsze istnienie strefy, czy też ją ostatecznie zamknąć.

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie powiedziała we wtorek, że Północ podważy swoją wiarygodność jako miejsca do robienia biznesu, jeśli zamknie strefę przemysłową Kaesong. Zastrzegła, że w takim przypadku żadna firma z jakiegokolwiek kraju nie będzie chciała inwestować na Północy.

- Inwestycje polegają na zdolności przewidywania konsekwencji oraz zaufaniu. Jeśli Północ pogwałci międzynarodowe regulacje i zobowiązania oraz wstrzyma funkcjonowanie Kaesong na oczach świata, nikt nie zainwestuje już w tym kraju - powiedziała Geun Hie.

Były groźby

Już w zeszłym tygodniu władze w Phenianie zagroziły wycofaniem swoich 53 tys. pracowników ze strefy Kaesong oraz zakazały wjazdu do strefy personelowi z Południa. Strefa przemysłowa Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Dla 123 południowokoreańskich firm pracuje tam ponad 50 tysięcy obywateli Korei Północnej pod kierownictwem kilkuset menedżerów z Korei Południowej. Strefa jest ostatnim symbolem polityki odprężenia między oboma Koreami, a dla Phenianu - jednym z głównych źródeł dewiz. W ostatnim okresie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. W lutym Korea Płn. przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na Stany Zjednoczone.

Autor: mn\mtom\k / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: