Świat

Tusk objedzie stolice UE. Szuka poparcia dla układu z Cameronem

Świat

PAP/EPA | Oliver HosletTusk chce działać na rzecz porozumienia z Londynem

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w przyszłym tygodniu z przywódcami kilku krajów UE, aby zabiegać o poparcie dla swej propozycji porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.

- W przyszłym tygodniu odwiedzę kilka stolic, by spotkać się z liderami unijnymi i przedyskutować moje propozycje porozumienia z Wielką Brytanią - poinformował Tusk po spotkaniu z Komitetem Regionów.

- Celem moich konsultacji jest zapewnienie szerokiego politycznego poparcia dla moich propozycji - oświadczył Tusk.

Dyplomatyczna ofensywa

Jeszcze w tym tygodniu Tusk zamierza rozmawiać z premierem Belgii Charlesem Michelem, a także z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. W przyszłym tygodniu spotka się z prezydentem Francji Francois Hollande'em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem oraz z premierem Czech Bohuslavem Sobotką, który przewodniczy obecnie Grupie Wyszehradzkiej. Wizyty te szef Rady Europejskiej chce odbyć przed szczytem UE, planowanym na 18 i 19 lutego, na którym ma zostać zawarte porozumienie z Londynem. Brytyjski premier David Cameron zabiega o porozumienie z pozostałymi krajami UE, które reformowałoby Wspólnotę i pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Wynegocjowany przez Tuska z Londynem projekt dokumentu końcowego lutowego szczytu zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona: wzmocnienia konkurencyjności UE, relacji między strefą euro a krajami spoza niej, wzmocnienia roli parlamentów narodowych oraz zmiany zasad swobodnego przepływu osób w UE, w tym ograniczenia dostępu imigrantów z innych państw unijnych do świadczeń socjalnych. Jeśli porozumienie zostanie zawarte, to już latem Brytyjczycy będą mogli wypowiedzieć się w referendum w sprawie dalszego członkostwa ich kraju w Unii.

[object Object]
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 rokutvn24
wideo 2/26

Autor: mk/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | Oliver Hoslet

Tagi:
Raporty: