Świat

Poroszenko w Kanadzie: płacimy wysoką cenę za to w co wierzymy

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przemawiając w środę przed połączonymi izbami kanadyjskiego parlamentu wyraził nadzieję, że gdy następnym razem spotka się z premierem Kanady, porozumienie o strefie wolnego handlu między oboma krajami będzie podpisane. W czwartek Poroszenko ma w Waszyngtonie spotkać się z Barackiem Obamą.

- Kanada uznaje niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy. Całej Ukrainy - mówił w parlamencie premier Stephen Harper.

- I niezależnie od tego, czy zajmie to 5 miesięcy, czy 50 lat, żeby ją wyzwolić, nigdy, przenigdy, nie uznamy jakiejkolwiek rosyjskiej okupacji ukraińskiej ziemi - dodał.

Wysoka cena niepodległości

Poroszenko podziękował Kanadzie za pomoc dla sił zbrojnych Ukrainy, zwłaszcza za kamizelki kuloodporne i dodał, że teraz jest trudny czas dla jego kraju. - Dzisiaj Ukraina płaci wielką cenę za obronę tego, w co wierzymy. Za obronę demokracji i wolności wyboru własnej przyszłości - mówił prezydent.

- Przez ponad dwie dekady dumnie głosiliśmy, że Ukraina zdobyła niepodległość bez przelania choćby jednej kropli krwi. Teraz to już nie jest prawdą. Teraz trwa prawdziwa walka o naszą niepodległość i teraz musimy zapłacić za nią wysoką cenę - dodał.

"Powiedzieliśmy żegnaj Związkowi Sowieckiemu"

Szef państwa ukraińskiego powiadomił też Izbę Gmin i Senat w Ottawie o tym, że Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy ratyfikował we wtorek, 16 września, umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

- To było pożegnanie Ukrainy ze Związkiem Radzieckim. Powiedzieliśmy "żegnaj" Związkowi Sowieckiemu - podkreślił prezydent i dodał, że Ukraina "idzie drogą eurointegracji i z tej drogi nie zawróci".

Współpraca ekonomiczna

Wcześniej prezydent Poroszenko podziękował premierowi Harperowi za udzielenie kredytu w wysokości 200 mln dolarów kanadyjskich na odbudowę ukraińskiej gospodarki i zapewnienie stabilności socjalnej. Dziękował też za konsekwentne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Petro Poroszenko, jak piszą ukraińskie media, zaznaczył, że Kanada była drugim po Polsce krajem, który uznał niepodległość Ukrainy, i jest jednym z jej najbliższych partnerów.

- Strony ustaliły wznowienie prac nad przygotowaniem projektu ukraińsko-kanadyjskiego porozumienia o wolnym handlu i omówiły możliwość rozpoczęcia rozmów o uproszczeniu przez Kanadę procedur wizowych dla obywateli Ukrainy - poinformowała służba prasowa ukraińskiego prezydenta po jego rozmowach z premierem Kanady. Według jej przedstawicieli omówiono też rozwój współpracy m.in. w dziedzinie energetyki.

Kierunek: USA

W czwartek prezydent Poroszenko składa wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Barackiem Obamą, wiceprezydentem Joe Bidenem i sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Wygłosi też przemówienie na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA.

Autor: dln//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: