Świat

Wypadek ciężarówki z Syryjczykami. Polski kierowca: za kierownicę szarpnął imigrant

Świat

Aktualizacja:

Za kierownicę szarpnął siedzący na przednim siedzeniu imigrant - miał utrzymywać chwilę po wypadku polski kierowca ciężarówki, która brała udział w zderzeniu w pobliżu Żyliny na Słowacji. W naczepie przewoził 23 imigrantów z Syrii. Na miejscu zginął pasażer dacii.

Polak po zatrzymaniu przez chwilę rozmawiał z mediami. Jak informuje słowacki portal cas.sk, powiedział, że nie wie, jak imigranci znaleźli się w jego samochodzie. - Ktoś ich wsadził do mojego auta - stwierdził. Dopytywany przez dziennikarza, kto to zrobił, powiedział, że nie wie.

- Chcieli być wolni, uciekali przed wojną - stwierdził. Wcześniej - jak informowały czeskie media - utrzymywał, że imigranci byli zwykłymi autostopowiczami.

Polski kierowca został już przesłuchany przez policję.

Imigranci chcieli do Niemiec

Do wypadku doszło przed tunelem Horelica koło miejscowości Czadca na północy Słowacji. Według rzeczniczki policji regionalnej w Żylinie Jany Balogovej, 57-letni polski kierowca ciężarówki jechał drogą Żylina-Cadca pod prąd.

- W czołowym zderzeniu zginął siedzący z tyłu 32-letni pasażer dacii, prowadzonej przez 33-letniego kierowcę z Czadcy. Według dostępnych informacji w ciężarówce jechało 23 cudzoziemców - powiedziała Balogova.

Na razie nie wiadomo, jak długo imigranci jechali z Polakiem.

Wśród 23 Syryjczyków, którzy usiłowali zbiec po wypadku, było trzech nieletnich w wieku 13, 15 i 17 lat. Imigranci zostali zatrzymani przez słowackie służby.

- Po przeszukaniu okolicy i odnalezieniu cudzoziemców odwieźliśmy ich na przesłuchanie do Czadcy. Podróżowali z Węgier i chcieli się dostać do Niemiec - poinformował przedstawiciel czeskich służb.

Teraz czeskie służby sprawdzą, czy któryś z uchodźców ubiegał się już o azyl w kraju należącym do Unii Europejskiej. Jeśli tak, poszczególne osoby zostaną przewiezione do tych krajów. Pozostali trafią na Węgry, ponieważ nielegalnie przekroczyli Słowacką granicę.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: asz,pk//gak,ja / Źródło: PAP, Novinky.cz

Tagi:
Raporty: